Bać się czy nie bać? Kleszcze i choroby przez nie przenoszone

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 21:20
Kleszczy jest coraz więcej, także w miastach, a ich okres aktywności w ciągu roku wydłuża się. Dzieje się tak z powodu m.in. zmian klimatu, więcej jest też zwierząt na których żerują te pajęczaki.  
Audio
  • Zakażenia odkleszczowe – aktualny problem zdrowia publicznego (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: PNG Guru/Shutterstock.com

Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW przyznaje, że przez ostatnie lata obserwujemy zmiany w średniej dobowej temperaturze w okresie zimowym i w związku z tym kleszcze zaczynają być aktywne stosunkowo wcześnie. Już średnia dobowa temperatura ok. 5 stopni powoduje, że pajęczaki zaczynają być aktywne. - Wcześniej to był kwiecień, teraz już na przełomie lutego i marca obserwujemy obecność kleszczy w środowisku, a co za tym idzie wydłuża się okres ich aktywności i możemy je spotkać w listopadzie czy nawet w grudniu - mówi ekspert. 

Gość audycji zaznacza, że teraz kleszcze nie występują tylko w lasach. - Coraz częściej możemy je spotkać w terenach miejskich: laskach, parkach czy nawet w przydomowych ogródkach - wylicza.  

Kleszcze są już aktywne!
Kleszcze są już aktywne!

Borelioza - czy da się wyleczyć? 

Zakażenia odkleszczowe, w tym najczęstsza w Polsce borelioza z Lyme, są sporym problemem. W naszym kraju notuje się rocznie ponad 20 tys. przypadków boreliozy - najczęściej rozpoznawanej choroby przenoszonej przez kleszcze. Jednym z jej objawów jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza, rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący). Takie zaczerwienienie nie występuje jednak u wszystkich zakażonych krętkiem boreliozy. 

Renata Welc-Falęciak zaznacza, że medycyna ma dziś problemy z diagnostyką tej choroby, a transmisja patogenów przenoszonych przez kleszcze, jest istotnym problemem m.in. dla osób z zaburzeniami układu immunologicznego, których udział w społeczeństwie stale wzrasta. Gość Programu 1 uspokaja jednak, że obecnie stosowana antybiotykoterapia jest skuteczna w leczeniu boreliozy. 

Jak się chronić? 

Kleszcze są bardzo skuteczne w szukaniu swojej ofiary. Jak się więc przed nimi bronić? Ekspert radzi, aby stosować środki chemiczne przeciwko tym owadom, które są ogólnodostępne w aptekach. - Należy również zakrywać wszystkie części ciała i pamiętać o nakryciu głowy. Dobrze, żeby ubrania były jasnego koloru, wtedy łatwo zauważyć kleszcza i go strącić - dodaje Renata Welc-Falęciak. 

W dalszej części audycji mowa była o innych chorobach przenoszonych przez kleszcze, m.in. Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM). 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Renata Welc-Falęciak (z Wydziału Biologii UW, która prowadzi badania nad patogenami u kleszczy i ludzi o różnym statusie immunologicznym)

Data emisji: 14.05.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

ans  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak się chronić przed odrą?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 10:10
- W przypadku odry, jedno na pięć zachorowań kończy się powikłaniami - opowiada prof. Ewa Bernatowska, kierownik Kliniki Immunologii Centrum Zdrowia Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleszcze są już aktywne. GIS apeluje o ostrożność podczas spacerów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 16:55
"Uważajmy na kleszcze wybierając się na spacer do lasu, parku lub na łąkę. Po powrocie dokładnie oglądajmy swoje ciało, sprawdzajmy też dzieci i nasze czworonogi, bo te pajęczaki są dla nas wszystkich zagrożeniem" - ostrzega na swojej stronie sanepid.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polio: jeden z najgroźniejszych wirusów. Zachorował nawet prezydent USA

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 22:00
Jednym z najgroźniejszych zagrożeń epidemicznych na świecie w pierwszej połowie XX wieku był wirus polio powodujący głównie u dzieci zakaźną chorobę Heinego-Medina, w konsekwencji której może dojść do porażenia i zaniku mięśni kończyn dolnych. Najsłynniejszą ofiarą polio był prezydent USA Franklin Delano Roosevelt.
rozwiń zwiń