Niezwykłe odkrycie Polaków w syberyjskiej "Dolinie Królów"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 21:30
Złoty pektorał, czekan z brązu, drogocenne spiralne ozdoby warkocza, strzały w skórzanym kołczanie - te przedmioty zostały złożone do grobu 2,5 tys. lat temu wraz z ciałem scytyjskiego wojownika. Jego nienaruszoną komorę grobową odkryli krakowscy archeolodzy w kurhanie w syberyjskiej "Dolinie Królów" .
Audio
  • Niezwykłe odkrycie Polaków w syberyjskiej "Dolinie Królów" (Eureka/Jedynka)
Syberyjska Dolina Królów
Syberyjska "Dolina Królów"Foto: Kirill Skorobogatko/shutterstock.com

To tam - w środkowej Syberii - były pierwotne siedziby tego koczowniczego ludu, który z czasem przywędrował na nadczarnomorskie stepy i był postrachem mieszkańców Wschodniej Europy. Grecki historyk Herodot pisał, że Scytowie ze skalpów pokonanych wrogów szyją ubrania, a czaszki zabitych wykorzystują jako puchary do wznoszenia toastów.

Ten znany z waleczności lud grzebał swoich zmarłych w ziemnych kurhanach. Bogate wyposażenie od starożytności przyciągało rabusiów grobów, stąd większość komór została ogołocona, ale zdarzają się wyjątki.

- Kurhany są widoczne w stepie - to jest typowe dla krajobrazu stepowego i dla koczowników-. One były pewnego rodzaju punktami orientacyjnymi dla nich, zarówno w terenie jak i stanowiły swojego rodzaju "Axis mundi", te groby ich przodków były bardzo ważne dla nich samoświadomości - mówił dr Łukasz Oleszczak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. - W "Dolinie Królów" jest ich około tysiąca, jednak nie wszystkie są to kurhany książęce - dodaje. 

W dalszej części audycji była mowa dr Oleszczuk opowiadał o niezwykłym odkryciu ekipy oraz o dalszych planach. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Łukasz Oleszczak (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 15.05.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08

kk/ans 

Czytaj także

Kazimierz Michałowski - twórca polskiej szkoły archeologii

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 08:25
- Powinniśmy, pisząc książki o naszych własnych osiągnięciach, ciągle przypominać postać prof. Kazimierza Michałowskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Karol Myśliwiec, egiptolog i archeolog z Ośrodka Badań Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, o swoim mistrzu i twórcy polskiej szkoły archeologii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: mam nadzieję, że jeszcze się na coś przydam

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 08:21
- Jak prezydent wręczał mi tego orła to powiedziałem:"Ale ja nie kończę" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski odznaczony w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 maja przez prezydenta Andrzeja Dudę najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej - Orderem Orła Białego.
rozwiń zwiń