Zawsze był jakiś dwór... Historia ziemian

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 19:10
Ziemiański świat to baza przedwojennej kultury XX wieku. Czas polskich dworów minął bezpowrotnie wraz z nastaniem powojennej rzeczywistości. Nieznane dotąd historie powracają do wspólnej pamięci i pokazują wyjątkowość i wartość dziedzictwa przeszłości.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/CC0 Creative Commons

Ziemiański topos istnieje w czasach współczesnych i w społecznym odbiorze - organizuje się wesela w dworkach i pałacach, podmiejskie domy stylizowane są na dawne posiadłości ziemskie, również w modzie wykorzystuje się elementy dworskie.

Anna Mieszczanek, autorka książki "Przedwojenni" zauważa, że nie można odmówić ziemianom wkładu w tworzenie wolnej, niepodległej Polski. - To się zaczęło po powstaniu styczniowym - podkreśla. Elity uznały wówczas, że trzeba pracować u podstaw, trzeba wykonywać pracę organiczną ze społeczeństwem. Z inicjatywy ziemian powstały instytucje, które, choć często po zmienionymi nazwami, przetrwały do współczesności. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że na przełomie wieków i później w wolnej już Polsce tworzyło wiele lokalnych komitetów, które działały na zasadzie współczesnego partnerstwa publiczno-prywatnego. Tak jak obecnie działało mnóstwo różnych organizacji. - W PRL-u zerwała nam się ciągłość, że to co robimy obecnie już kiedyś było - mówi.

Zazwyczaj rody ziemiańskie były związane z rodzinnymi siedzibami, o które dbano, które były centrami ich działalności na początku wieku XX i w 20-leciu międzywojennym. Anna Mieszczanek opowiada różne historie ziemiańskich rodów. Kresem był koniec II wojny światowej i dekret o reformie rolnej. - To nie była żadna reforma, a dekret odbierający własność ziemską - mówi.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Anna Mieszczanek (autorka książki "Przedwojenni")

Data emisji: 20.05.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag

O losach ziemiańskich rodzin opowie gość programu Anna Mieszczanek, autorka książki "Przedwojenni".

***

Na audycję "Eureka" w środę (20.05) o godz. 19.05 zaprasza Katarzyna Jankowska.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Abelard - odważny filozof XII wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 20:50
W szczególnym czasie Wielkiego Tygodnia do refleksji może zachęcić nas myśl francuskiego filozofa, teologa i poety Piotra Abelarda, który był jednym z czołowych intelektualistów rozkwitu średniowiecza. Uważał on, że rozum jest przewodnikiem służącym do odkrywania wartości wiary i chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdziwy człowiek renesansu" - Michel de Montaigne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 20:50
W czasach, gdy szukamy skutecznych rozwiązań w różnych sferach naszego życia, możemy skorzystać z mądrości renesansowego pisarza, filozofa i humanisty Michela de Montaigne. W przetłumaczonych przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego "Próbach" odnajdujemy autobiograficzne wyznania inspirowane poglądami filozofów starożytnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja #MojaPamiątka - wielka opowieść z małych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 19:07
Każdy z nas ma swoją opowieść, w której osobista i rodzinna historia spotyka się z historią zbiorową. Wspomnienia, domowe archiwa, zdjęcia, listy, dokumenty, filmy i inne pamiątki rodzinne, gromadzone przez kolejne pokolenia, mogą posłużyć jako świadectwa historii. 
rozwiń zwiń