Monitorowanie rytmu serca za pomocą aparatu w smartfonie

W czasie pandemii koronawirusa dostęp do konsultacji kardiologicznych oraz monitorowania rytmu serca został istotnie ograniczony. Tradycyjne wizyty u lekarza zastąpiono różnymi formami telemedycyny. Jednym z nowatorskich rozwiązań, umożliwiających nadzór medyczny nad stanem pacjenta na odległość, jest aplikacja FibriCheck.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Evgeniy Kalinovskiy/shutterstock.com
O Audycji

Zaburzenia rytmu pracy serca pojawiają się z różnych powodów. Arytmie bywają różnorodne i zmienne. Nie wszystkie są zagrożeniem dla zdrowia i życia, ale serce należy mieć pod kontrolą. Jak diagnozować, leczyć i monitorować pracę serca?

Dobra wiadomość dla chorych na arytmie jest taka, że możliwe jest w tej chwili zdalne monitorowanie zaburzeń rytmu serca. Pojawiała się aplikacja, która zainstalowania na smartfonie, służy do detekcji migotania przedsionków i monitorowania częstości rytmu serca. 

Dr Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że jego klinika - w ramach międzynarodowego projektu koordynowanego przez grupę kardiologów z Maastricht - otrzymała bezpłatnie aplikację FibriCheck dla pacjentów.

- Ten projekt został dedykowany szczególnie pacjentom z zaburzeniami rytmu serca, którzy w okresie epidemii koronawirusa mają obawy, co do swojego rytmu, oczekują na planowe wizyty, nie mają możliwości bezpośredniej rejestracji rytmu, jaki w danej chwili mają. W ramach tego projektu pacjenci przez okres epidemii mają możliwość bezpłatnie korzystać z aplikacji, która pośrednio przybliża nas do tego, jaki aktualnie mają rytm - wyjaśnił. 

FibriCheck to certyfikowany, zarejestrowany produkt medyczny. Aby dokonać pomiaru należy położyć palec na 60 sekund na aparacie swojego smartfona, umożliwiając wykrycie fali tętna za pomocą światła optycznego i kamery smartfona. Zwalidowane algorytmy dokonują automatycznej analizy zebranego sygnału, a następnie w sposób samoczynny uzyskane wyniki są przekazywane do pulpitu lekarzy. Wyniki na pulpicie lekarzy prezentowane są według systemowo ustawionych priorytetów.

- Myślę, że takie rozwiązanie ma dla pacjentów także duże znaczenie psychologiczne w tym trudnym czasie. Pacjent w każdej sytuacji, w której pojawią się u niego wątpliwości, co do tego, jaki mają rytm, mają możliwość wykonania dodatkowego pomiaru i w ciągu kilku, kilkunastu minut otrzymują raport na temat tego, jaki był rytm - ocenił gość radiowej Jedynki. 

Jak powiedział dr Piotr Lodziński, programem w jego klinice objętych jest 25 pacjentów. Do projektu mogą się zgłaszać ośrodki zajmujące się leczeniem pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. 

Jakie rodzaje arytmii są najczęstsze? Jakie są ich przyczyny? Jak im przeciwdziałać? Czy każdy ból w klatce piersiowej powinien nas niepokoić? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Piotr Lodziński z I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Data emisji: 4.06.2020 r. 

Godzina emisji: 19.08 

kk

Playlista
  • Umer Magda, - Już szumią kasztany