Ryś w obornickim lesie. "Pewnego rodzaju ewenement"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 10:20
Niedawno zdarzyła się rzecz niebywała. W lesie pod Obornikami (woj.wielkopolskie) zauważono rysia. Gatunek ten od wielu lat nie pojawiał się w zachodniej i północnej części Polski.
Audio
Ryś dawniej zwany był ostrowidzem
Ryś dawniej zwany był ostrowidzem Foto: Shutterstock/Klaus Brauner

czytaj więcej
ryś 1200.jpg
Rysie dały się podpatrzyć przez kamery w Beskidach

- Od wielu lat ryś jako gatunek w Polsce występował przede wszystkim we wschodniej części kraju i na południu - w Karpatach. Taka sytuacja trwała bardzo długo pomimo, że ryś jest gatunkiem chronionym od 1995 roku i oczekiwalibyśmy, że rysie powinny się rozprzestrzeniać na zachód i stopniowo zajmować kolejne obszary leśne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Biologii Ssaków PAN Białowieża prof. dr hab. Krzysztof Schmidt.

Są takie momenty, w których to co było do tej pory tylko marzeniem, spełnia się... Dzięki tytanicznej pracy grupy...

Opublikowany przez Nadleśnictwo Oborniki, Lasy Państwowe Piątek, 8 maja 2020

Program reintrodukcji rysia

Jak zaznacza gość "Eureki", rysie bardzo mocno unikają terenów otwartych. - Ryś nie jest w stanie normalnie przedostawać się z tych swoich ostoi na wschodzie kraju na zachód. Moment pojawienia się rysia na zachodzie jest pewnego rodzaju ewenementem - podkreśla rozmówca Doroty Truszczak dodając jednocześnie, że mimo wszystko aż tak strasznie by się nie dziwił pojawieniu się tego dzikiego kota w tym regionie, bo obecnie prowadzony jest projekt reintrodukcji rysia w województwie wielkopolskim.

- W lasach wałeckich rysie są wypuszczane na wolność, żeby ten gatunek pojawił się szybciej. Być może to jeden z nich - mówi prof. dr hab. Krzysztof Schmidt.

czytaj więcej
niedźwiedź bieszczady 1200.jpg
Uwaga na niedźwiedzie w… Zakopanem

Tylko 200 przedstawicieli gatunku

Obecnie w Polsce żyje około 200 rysi. Jest to najmniej liczny duży drapieżnik żyjący w naszym kraju.

- Te 200 sztuk szacowaliśmy w latach dwutysięcznych, więc 20 lat temu, a ich liczebność nie wzrasta. To problem, że tego wzrostu ani liczebnościowego ani pod kątem zamieszkiwanych terenów nie obserwujemy - podkreśla gość Jedynki.

Piękny widok, nie wymagający komentarza 😻 Zachęcamy do polubienia i obserwacji strony "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski" 😺

Opublikowany przez Nadleśnictwo Oborniki, Lasy Państwowe Poniedziałek, 25 maja 2020

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. dr hab. Krzysztof Schmidt (zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Biologii Ssaków PAN  Białowieża)

Data emisji: 9.06.2020 

Godzina emisji: 19.06

kh


 


Czytaj także

Cis "Henryk" - najstarsze drzewo w Polsce uratowane

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 19:10
Liczący około 1300 lat, czyli starszy od państwowości polskiej, obumierający cis "Henryk" w Henrykowie Lubańskim (Dolny Śląsk) wypuścił tej wiosny zielone pędy i igły. To przyrodniczy sukces w walce o życie najstarszego drzewa w Polsce. To drzewo pomnikowe, ale starania o jego uratowanie jeszcze nie są zakończone.
rozwiń zwiń