Biblijna manna z nieba. Symbolika Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 21:00
Katolickie święto Bożego Ciała ma swoje korzenie w średniowieczu, jednak wiele symbolicznych odniesień możemy znaleźć w Starym Testamencie. Przekazy biblijne, metafory i opowieści związane z wędrówką Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej przybliżają historię słynnej manny z nieba.
Audio
  • Biblijna manna z nieba. Symbolika Bożego Ciała (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wędrówka do Ziemi Obiecanej 

Według Księgi Wyjścia oraz Księgi Liczb manną żywili się Izraelici na pustyni w czasie wędrówki do Ziemi Obiecanej. - Izraelici prosili Boga, aby przeszli przez pustynię, że tutaj cierpią z powodu głodu. Pan Bóg w odpowiedzi dał im przepiórki i mannę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. Paweł Rytel-Andrianik, dr nauk biblijnych. - Manna jest takim szczególnym pokarmem jako wyraz troski Pana Boga. W Piśmie Świętym jest ona interpretowana również w tradycji Kościoła jako zapowiedź Eucharystii - tłumaczył gość audycji. 

Pokarm od Boga 

Manna pochodzi z języka hebrajskiego. Biblia podaje ludową etymologię tego słowa, łącząc je ze zwrotem man-hu. W języku hebrajskim podobny jest on do zdania pytajnego man- hu, które znaczy "Co to jest?". - Niektórzy chcą to inaczej interpretować jako ma hu, czyli "Kto to jest" jako zapowiedź tego, że manna jest przygotowaniem do Eucharystii, czyli obecności Jezusa Chrystusa pod postacią chleba, ale rzeczywiście w języku hebrajskim man-hu oznacza "Co to jest" i wyraża zdziwienie, ponieważ naród wybrany nie znał takiego pokarmu - wyjaśnił ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Manna w Starym i Nowym Testamencie 

W Biblii pojawienie się manny nie ukazuje czegoś normalnego.  Nie było to zjawisko naturalne, ale pokarm z nieba i dar nadprzyrodzony. Z jednej strony autor biblijny opisuje dokładnie jej wygląd i smak, a z drugiej strony Mojżesz odsłania głębsze znaczenie tego daru w historii zbawienia Izraela, które jest dziełem Boga. 

Rozmówca Katarzyny Jankowskiej wskazywał różnice miedzy ukazywaniem manny w Starym i w Nowym Testamencie. - Ojcowie Kościoła podkreślali, że w Starym Testamencie manna to był chleb, przedmiot, a w Nowym Testamencie manna to jest Ciało Chrystusa, to jest ktoś i pokazuje w rzeczywistości Eucharystię - powiedział gość audycji. - Zapowiedzią tego była manna, chleb, która podczas Eucharystii staje się Ciałem Chrystusa - dodał. 

***

Naukowcy wyjaśniają jej możliwe pochodzenie manny "była ziarnista niby szron, drobna, i zbierano ją z ziemi", bibliści szukają różnych znaczeń. Przywołaliśmy współczesne interpretacje tego zjawiska. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Uroczystość Bożego Ciała. "Słowo komunia najlepiej ukazuje sposób jego przeżywania". 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: ks. Paweł Rytel-Andrianik (dr nauk biblijnych i archeologii oraz hebraistyki i judaistyki)

Data emisji: 11.06.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Akcja #BibliaNaDziś. Episkopat zachęca do dzielenia się cytatami z Pisma Świętego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 06:38
Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik zachęca do włączenia się w inicjatywę #BibliaNaDziś. W jej ramach internauci zamieszczają w mediach społecznościowych cytaty z Pisma Świętego, które do nich najbardziej przemawiają w danym dniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu: Pismo Święte to nie tylko opis historii, ono jest cały czas aktualne

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 09:00
- Inicjatywa #BibliaNaDziś podkreślą jedną szczególnie ważną rzecz. Chodzi o podawanie cytatu, który jest istotny dla mnie właśnie dzisiaj, a także o jednoczesne pokazanie, że Pismo Święte to nie tylko opis historii, ale że ono cały czas jest aktualne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystość Bożego Ciała. Ks. Rytel-Andrianik: związana z polską tradycją, symbol wolności religijnej

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 11:03
- Poprzez Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa pokazujemy, że Jezus, który zmartwychwstał, cały czas jest pośród nas w Najświętszym Sakramencie. To publiczne wyznanie i świętowanie naszej wiary - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym dla katolików jest uroczystość Bożego Ciała?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 12:05
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń