XV-wieczna Warszawa. Jak wyglądało życie ówczesnych mieszkańców?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 21:30
Zanim w 1526 roku Warszawa została włączona w granice Królestwa Polskiego, przez ponad dwa stulecia funkcjonowała jako jeden z ośrodków miejskich, a potem stolica Księstwa Mazowieckiego. Te średniowieczne dzieje miasta zgłębia dr Piotr Łozowski, historyk. 
Audio
  • XV-wieczna Warszawa. Jak wyglądało życie ówczesnych mieszkańców? (Eureka/Jedynka)
Warszawski barbakan
Warszawski barbakanFoto: Kamracik/pixabay

Co zostało z XV-wiecznej Warszawy? 

 Do grona głównych miast Polski weszła Warszawa późno, jednakże korzystne położenie od samego początku sprzyjało jej dynamicznemu rozwojowi. W wyniku unii z Litwą dochodzi do wzrostu znaczenia Warszawy. W 1408 książę mazowiecki Janusz I Stary wykupił Warszawę, a w 1413 przeniósł stolicę Księstwa Mazowieckiego z Czerska do Warszawy.

Gość audycji dr Piotr Łozowski z Uniwersytetu w Białymstoku podkreśla, że niektóre elementy dawnej Warszawy zachowały się po dziś dzień. - Każdy kto był na rynku Starego Miasta czy na rynku dawnego Nowego Miasta może zaobserwować chociażby układ architektoniczny tego jak Warszawa wyglądała w początkach XV i XVI wieku - mówi historyk. - Sama siatka ulic oddaje genezę średniowieczną, natomiast architektura się zmieniła bardzo mocno - dodaje. 

We współczesnej Warszawie możemy zaobserwować również liczne pozostałości z czasów średniowiecznych. - Są obecne fragmenty murów, wejść do niektórych kamienic przyrynkowych, układy piwnic momentami też są zachowane - wylicza dr Łozowski

Tropienie najbardziej popularnych imion 

Mieszczanin zamieszkujący Warszawę w średniowieczu miał do wyboru 4 imiona. Jak mówi dr Łozowski wśród imion męskich przeważało imię Jan. - Kolejnymi bardzo popularnymi imionami było Maciej oraz Mikołaj. Co ciekawe mieszczanie używali tych imion do nazywania połowy swoich dzieci - zauważa gość audycji. - Typowe mieszczanki słowiańskie nosiły takie imiona jak Dorota, Anna, Katarzyna czy Barbara - opowiada.

Zamożniejsza część warszawskiego społeczeństwa, starając się wyróżniać od reszty, nadawała swoim dzieciom imiona rzadko występujące. - Przeważały takie imiona jak Marcjan, Sykstus, Regina, Urszula czy Klara. To możemy zaobserwować badając imiona dzieci najzamożniejszych Warszawian - dodaje historyk. 

W dalszej części audycji była mowa o tym ile wynosiły przeciętne zarobki mieszczanina, z czego utrzymywała się miejscowa ludność oraz ile dzieci miały warszawskie rodziny. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Piotr Łozowski (historyk, Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku)

Data emisji: 12.06.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukryte skarby opowieścią o przeszłości Polski. Co mówią?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 23:11
- Zdecydowana większość skarbów była chowana ze względów praktycznych, by potem móc tę gotówkę odzyskać. Pozostaje pytanie, dlaczego nie zawsze po nie wracano - zastanawia się archeolog prof. Mateusz Bogacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarzysko Jaćwingów. Niezwykłe odkrycie na Suwalszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 20:30
Jaćwingowie to lub bałtyjski, zamieszkujący we wczesnym średniowieczu północno-wschodnie rubieże dzisiejszej Polski. Był to lud wojowniczy, który dał się we znaki zarówno Polakom, Rusinom, jak i Zakonowi Krzyżackiemu. W okolicach Suwałk odkryto największe i najbogatsze jak dotąd cmentarzysko Jaćwingów.
rozwiń zwiń