Wody podziemne chronią nas przed suszą. Ile wody jest w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 22:09
Pytanie, czy w Polsce mamy odpowiednią ilość wody, powraca jak bumerang, kiedy przez dłuższy czas w naszym kraju nie pada. Mówi się też, że zasoby wodne Polski są niewiele większe niż Egiptu. Czy jest to prawda?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/greenaperture

- Porównuje się często Polskę do Egiptu, że jesteśmy tak samo ubodzy (w wodę - red.) jak ten pustynny kraj, co jest zupełnym nieporozumieniem. Egipt nie ma innej wody jak ta w Nilu, która wpływa do tego kraju, nie otrzymując na terenie Egiptu żadnego dodatkowego zasilania. Natomiast Polska na obszarze 95 proc. kraju ma własne zasoby, które są dosyć równomiernie rozłożone na terenie całej Polski - mówi dr Piotr Herbich z Państwowej Służby Hydrogeologicznej Państwowego Instytutu Geologicznego.

Przedostatnie miejsce w Europie

W Europie plasujemy się jednak na przedostatnim miejscu w ilości wody na jednego mieszkańca. - Jesteśmy w takiej strefie klimatycznej, która jest przejściowa między klimatem oceanicznym atlantyckim, a klimatem lądowym. Do nas docierają nieco niższe opady niż do krajów położonych bardziej na zachód. Jednocześnie jesteśmy ludnym krajem i w przeliczeniu na jedną osobę to tak może wyglądać w porównaniu ze Szwecją czy Finlandią, które mają mniej ludności. Mamy podobną liczbę metrów sześciennych na dobę na jednego mieszkańca jak w Niemczech - tłumaczy ekspert Jedynki.

Posłuchaj
18:18 _PR1_AAC 2020_06_15-19-08-17.mp3 Czy Polsce grozi susza? (Jedynka/ Eureka)

Polska pokryta "gąbką"

Czy zatem powinniśmy martwić się tym, jeżeli przed dłuższy czas nie pada deszcz?

- Polska jest w całkiem korzystnej sytuacji, jeśli chodzi o budowę geologiczną i warunki hydrogeologiczne, gdyż prawie cały obszar kraju pokryty jest poziomami wodnośnymi i w większej części kraju są to też poziomy o dużej pojemności wodnej. Także jesteśmy pokryci jakby gąbką, z której można czerpać w okresach, kiedy opadów nie ma. Wody podziemne w okresach bezopadowych zasilają rzeki. Gdyby nie było tego zasilania, to nie byłoby wody w korytach rzecznych - twierdzi dr Piotr Herbich.

Dr Piotr Herbich dodaje, że wody podziemne reagują na zmiany wysokości opadów z dużym opóźnieniem. Z kolei równomiernie rozłożone opady w cyklach wieloletnich, uzupełniają zasoby wód podziemnych. - Są one gigantycznym zbiornikiem wodnym, a ich pojemność czynna jest oceniana na około 5 tys. kilometrów sześciennych. To jest ilość wody prawy 1000-krotnie wyższa niż w zbiornikach wód powierzchniowych - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Piotr Herbich (Państwowa Służba Hydrogeologiczna Państwowego Instytutu Geologicznego)

Data emisji: 15.06.2020

Godzina emisji: 19.08

DS

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka woda susza
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister klimatu: potrzebne jest odbetonowanie miast, musimy nauczyć się gromadzić wodę

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 07:50
- Woda to jest cenny zasób, skarb, o który na nowo musimy się nauczyć troszczyć i nim gospodarować - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu. Wyjaśnił, że aby chronić Polskę przed skutkami suszy, powstał program "Moja woda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sałek: program "Moja woda" to kompleksowa diagnoza prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 19:25
- Tematy suszy, retencji czy wód powinny być ponadpartyjne i ponad podziałami. Program, który przedstawił prezydent to kompleksowa diagnoza - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
rozwiń zwiń