Otwarcie sezonu letniego w Zamku Królewskim na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 19:07
Zbliża się sezon turystyczny, ale w tym roku zwiedzanie obiektów turystycznych będzie z pewnością wyglądało trochę inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Z letnią ofertą występuje Zamek Królewski na Wawelu.
Gabinet kolekcjonera w Zamku Królewskim na Wawelu
Gabinet kolekcjonera w Zamku Królewskim na WaweluFoto: materiały prasowe

Nowa aranżacja dwóch zamkowych pięter wzbogaca ekspozycję stałą Prywatnych Apartamentów Królewskich i Sieni Saskiej. Na trasie zwiedzania otwarto niedostępny dotychczas Gabinet Włoski, w którym znajdują  się obiekty z Kolekcji Lanckorońskich, a także Gabinet Holenderski i Gabinet Kolekcjonera. Sala Poselska została wzbogacona o dodatkowe lustra, co ułatwia podziwianie słynnego kasetonowego sufitu z rzeźbami wawelskich głów.

Posłuchaj
17:48 2020_06_17 19_07_59_PR1_EUREKA.mp3 Eureka 17 czerwca godz. 19:07

Prof. Andrzej Betlej, dyrektor zamku, przyznaje, że otwarcie Prywatnych Apartamentów Królewskich i Gabinetu Włoskiego to rzecz wyjątkowa. Podkreśla, że Zamek Królewski na Wawelu posiada jedna z największych kolekcji włoskiego malarstwa renesansowego XII, XIV i XV wieku. - To dzieła wyjątkowe poprzez swoją historię, ofiarowane narodowi polskiemu przez panią profesor Karolinę Lanckorońską - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Dlatego dyrekcja zamku uznała, że te dzieła powinny być ogólnodostępne.

Kolejny etap udostępniania zbiorów wyznaczono na 27 czerwca 2020 r. Dyrektor Betlej wskazuje, że dotychczasowe eksponaty wzbogacają nowe nabytki np. dekoracyjna przypinka do beretu. Zaś w Sali Poselskiej znajdą się lustra, które ułatwią podziwianie słynnych głów na suficie. - Będzie je można oglądać bez konieczności zadzierania głowy - wyjaśnia. Na Zamku zostanie rozbudowana stała ekspozycja dzieł wschodnich, np. tureckich namiotów i chorągwi.

Prof. Andrzej Betlej przypomina, że obowiązują obostrzenia sanitarne, czyli dezynfekcja rąk, maseczki i 2-metrowy odstęp między zwiedzającymi.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 19.08

ag

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Porcelana miśnieńska w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 20:05
Prezentacja zabytkowych eksponatów pochodzących z manufaktury w Miśni to zbiór naczyń i dekoracyjnych figur wystawionych w zachodnim skrzydle Zamku. Do najcenniejszych okazów należą barokowe zastawy z czasów saskich. Heraldyczną dekorację nosi także wyjątkowe polonicum - naczynia z serwisu podarowanego przez Augusta III francuskiej królowej Marii Leszczyńskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski na Wawelu ośrodkiem badań naukowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 19:07
Zamek Królewski na Wawelu to nie tylko skarbnica dziejów Polski i atrakcja turystyczna Krakowa. Muzeum jest również ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym. Na Zamku prowadzone są prace archeologiczne. Niedawno odsłonięto fragment muru z przełomu XIII i XIV wieku, którego istnienia nie podejrzewano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowa ceramika na pierwszej wystawie w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 20:40
"Niezwykły dar Króla. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich" - wystawa unikatowej ceramiki w Zamku Królewskim w Warszawie to pierwsza ekspozycja po wznowieniu działalności placówki. 
rozwiń zwiń