Mieszko I - skąd się wywodził i kim byli jego przodkowie?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:07
Początek dynastii piastowskiej to jedna z najbardziej frapujących zagadek naszej historiografii. Mieszko I pojawia się na arenie dziejów jak "deus ex machina". Nie wiemy, skąd się wywodził i kim byli jego przodkowie. Istnieje kilka hipotez próbujących wyjaśnić jego pochodzenie.
MIeszko I według Jana Matejki, obraz pokolorowany po śmierci malarza
MIeszko I według Jana Matejki, obraz pokolorowany po śmierci malarzaFoto: domena publiczna

Brak źródeł pisanych i niezmiernie lakoniczne wzmianki zachodnich kronikarzy nie ułatwiają rozwiązania tej zagadki. Ale naukowcy nie składają broni. Istnieje kilka hipotez próbujących wyjaśnić pochodzenie Piastów. Jedna z nich widzi Mieszka jako potomka Wikingów, inna wskazuje na miejscowe, wielkopolskie pochodzenie, jeszcze inna mówi, że protoplaści Piastów wywodzili się z Wielkich Moraw.

Prof. Władysław Duczko, archeolog, bada teorię, zgodnie z którą Mieszko I wywodzi się ze Słowian Łużyckich, zwanych dawniej Serbami. To jedyny odłam Słowian, który przetrwał do dziś od czasów wczesnego średniowiecza. - Kultura materialna na terenie południowo-zachodniej Wielkopolski jest taka sama, jaka jest na Łużycach - wyjaśnia. Zwraca uwagę, że to co jest w centralnej Wielkopolsce, tam gdzie jest Gniezno, czyli centrum piastowskie, ma bardzo wyraźne nawiązania do terenów północnopołabskich, czyli tam, gdzie są ludy wieleckie, obecne niemieckie Vorpommern. Podkreśla, że we wczesnym średniowieczu nie istniało żadne plemię Polan, które miało jedną kulturę, która jest z nim identyfikowana.

Według profesora, w ówczesnych kronikach nie wspomina się o ludach zamieszkujących na wschód od Odry. Dopiero w jednej z kronik jest wzmianka o księciu Mieszku I, który przegrał dwie bitwy, a rządził plemieniem Licikavików. - Do dziś nie wiadomo, kto to są ci Licikaviki - mówi archeolog. Zwraca uwagę, że brat Mieszka I Czcibor miał takie samo imię jak książęta łużyccy. Przypomina też, że Bolesław Chrobry bardzo zabiegał u cesarza, aby ten uznał jego zwierzchność nad Łużycami. - Musi być związek o wiele wcześniejszy z tym. Czy część Piastów pochodziła stamtąd? Bardzo możliwe - zastanawia się prof. Duczko. Wyjaśnia, że do dziś nie wiadomo, kim byli Piastowie, choć zdecydowanie wyglądają na Słowian i wszelkie próby robienia z nich Skandynawów gość Programu 1 Polskiego Radia uważa za wielką pomyłkę. Nie wyklucza zaś początków państwa polskiego w państwie wielkomorawskim.

Posłuchaj
19:06 2020_06_19 19_07_42_PR1_EUREKA.mp3 Skąd się wywodził Mieszko I? (Eureka/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Władysław Duczko (archeolog z Akademii Humanistycznej w Pułtusku)

Data emisji: 19.06.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko I – wprowadził Polskę do Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 05:55
Przyjmując chrzest Mieszko I wprowadził Polan do świata zachodniej Europy. Ten krok stawiał także samego Mieszka jako równorzędnego innym władcom kontynentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrzest Mieszka I - państwo Polan weszło do Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:49
W naszym cyklu "Labirynt historii" zajmujemy się zazwyczaj historią najnowszą. W niedzielę (15.04) powędrujemy w odległą przeszłość do czasów, kiedy powstało państwo polskie, a jego pierwszy znany władca Mieszko zdecydował się przyjąć chrzest.
rozwiń zwiń