Frank Nicholas Piasecki - twórca śmigłowców

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 19:07
Frank Nicolas Piasecki był synem polskich emigrantów. Twórca pierwszych dwuwirnikowych śmigłowców, w których wirniki zamontowano w układzie tandem. Na koncie inżyniera Piaseckiego są 24 patenty dotyczące nowoczesnych rozwiązań w konstrukcji śmigłowców.
Śmigłowiec Piasecki HRP-1G
Śmigłowiec Piasecki HRP-1GFoto: US Coast Guard

Urodził się w 1919 roku w Filadelfii. Jest jednym z najwybitniejszych konstruktorów lotniczych na świecie, pionierem budowy śmigłowców. 80 lat temu założył swoją pierwszą firmę lotniczą, w której skonstruował PV-2, czyli drugi udany model śmigłowca w Stanach Zjednoczonych. Wzleciał nim w powietrze 11 kwietnia 1943 roku. Był zatem drugim, po Igorze Sikorskim (*) (amerykański konstruktor pochodzenia rosyjskiego), twórcą amerykańskich helikopterów. 


Posłuchaj
18:52 2020_06_23 19_07_14_PR1_EUREKA.mp3 Eureka 23 czerwca godz. 19:07

 

Konstrukcja wzbudziła zainteresowanie amerykańskiej Marynarki Wojennej (United States Navy), która powierzyła Piaseckiemu budowę maszyny zdolnej do udźwigu ładunku o masie ponad 800 kilogramów. W wyniku prac projektowych powstał śmigłowiec w układzie tandem XHRP-1 zwany potocznie jako latający banan. Stał się on konstrukcją wyjściową do budowy następnych modeli, a dwuwirnikowy układ napędowy stał się od tej pory wizytówką konstrukcji Piaseckiego.

- Ta jego wizja inżynierska wyprzedzała swoje czasy - mówi Piotr Zarzycki - historyk techniki. Zwraca uwagę, że Piasecki był twórcą patentów, które być może dopiero w przyszłości zostaną wykorzystane. W jego opinii Sikorski był świetnym rzemieślnikiem, natomiast Piasecki był poszukiwaczem nowych rozwiązań. Do Stanów Zjednoczonych sprowadził polskich inżynierów, którzy wnieśli duży wkład w rozwój jego śmigłowców.

W 1955 roku Piasecki Helicopter Corporation została sprzedana wytwórni Boeing Airplane Company. - Do końca nie wiadomo dlaczego - mówi Piotr Zarzycki. Być może dlatego, że Piasecki nie miał serca do pilnowania seryjnej produkcji, a chciał się skupić na tworzeniu nowych konstrukcji. Wojsko powierzyło mu również misje zmodernizowania śmigłowców AH-64 Apache i Black Howk, aby poprawić ich szybkość i zwrotność.

Frank Piasecki utrzymywał kontakty z OPolska i Polonią. Był członkiem nie tylko wielu prestiżowych organizacji technicznych, ale także The Kosciuszko Foundation. W 1986 roku jego inżynierskie osiągnięcia docenił Prezydent USA Ronald Regan i odznaczył go Narodowym Medalem Techniki (National Medal of Technology). Frank Piasecki zmarł w 11 lutego 2008 roku w USA. W audycji zostały wykorzystane fragmenty archiwalnego wywiadu z inż. Frankiem Piaseckim.

__________

(*) Po emisji audycji Redakcja otrzymała list mailowy. Jego autorką jest Yuliia Borodii, rzecznik Ambasady Ukrainy w Polsce. Dołączamy jego fragment odnoszący się do innego konstruktora śmigłowców w USA Igora Sikorskiego, który został wymieniony jako amerykański konstruktor rosyjskiego pochodzenia w oparciu o dostępne w Polsce źródła polskie i obcojęzyczne.

„Igor Sikorski urodził się w Kijowie w rodzinie znanego kijowskiego psychiatry. Jak sam wspominał w piśmie z dnia 30 sierpnia 1933 r. do Wasyla Halycza, ukraińskiego historyka, członka Towarzystwa Naukowego imienia Tarasa Szewczenki i Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego: „Moja rodzina pochodzi ze wsi w obwodzie kijowskim, gdzie mój dziadek i pradziadek byli kapłanami i są pochodzenia wyłącznie ukraińskiego”. Więc, Igor Sikorski był wybitnym konstruktorem lotniczym i Ukraińcem z pochodzenia. Jego imieniem nazwana jest Politechnika Kijowska”.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość:  Piotr Zarzycki (historyk techniki)

Data emisji: 23.06.2020

Godzina emisji: 19.07

ag


Zobacz więcej na temat: lotnictwo Dorota Truszczak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedyna w swoim rodzaju rakieta - ILR-33 "Bursztyn"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 19:30
Rakieta ILR-33 "Bursztyn" to pierwsza od ponad 50 lat polska rakieta, która może wynosić obiekty na wysokość ok. 15 km z prędkością 1,2 km/s.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci z PW najbardziej utytułowaną grupą w historii SAE Aero Design

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 19:50
SAE Aero Design to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od 30 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu (SAE) przy wsparciu m.in. koncernu Lockheed Martin. Studenci Studenckiego Koła Naukowego SAE Aero Design przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej uczestniczą w zawodach od ponad 25 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki o polskich wynalazcach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 21:31
Pytania przygotowane przez historyka techniki Piotra Zarzyckiego związane są m.in. z techniką wojskową.
rozwiń zwiń