Nie pal! Zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 22:34
Co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 160 tysięcy Polaków, natomiast 100 tysięcy umiera z ich powodu. W przypadku połowy nowotworów można podjąć skuteczne działania profilaktyczne. W pierwszej kolejności należy rzucić palenie papierosów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pilotsevas

- Statystyki bardzo mocno odzwierciedlają to, co dzieje się aktualnie. Dane gromadzone są przez Krajowy Rejestr Nowotworów (…) i pokazują nam różne rzeczy. To, co widzimy w kontekście prewencji pierwotnej i to, co nas bardzo mocno interesuje, są to na przykład trendy epidemiologiczne dotyczące zachorowań i umieralności na raka płuca w Polsce wśród kobiet i mężczyzn. Jest to coś w rodzaju papierka lakmusowego, który pokazuje nam, jak wygląda częstość palenia papierosów w Polsce - mówi dr Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii.

Posłuchaj
17:00 _PR1_AAC 2020_06_25-19-08-31.mp3 Jak obniżyć ryzyko zachorowania na raka? (Jedynka/ Eureka)

Kobiety palą częściej

Ponad 90 proc. zachorowań na raka płuca spowodowanych jest używaniem tytoniu. Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił jednak spadek umieralności na raka płuca wśród mężczyzn. - Mężczyźni palą coraz mniej i coraz rzadziej w Polsce. Wśród kobiet niestety nie widzimy takiego pozytywnego trendu (…). Upatrujemy pewną nadzieję w tym, że właśnie w życie weszły przepisy unijne, które zakazały sprzedaży papierosów mentolowych, a one mówiąc wprost, kierowane są do kobiet i także do osób młodych, które eksperymentują z tytoniem. Dzięki mentolowi i innym smakom dodawanym do tytoniu, łatwiej jest przezwyciężyć nieprzyjemny smak papierosa - twierdzi ekspert Jedynki.

Jak dodaje dr Paweł Koczkodaj, w najbliższych latach ma zostać wprowadzony także zakaz sprzedaży papierosów slim, które marketingowo kierowane są do kobiet. Poza tym nasz gość radzi wszystkim, aby unikać środowiska, w którym występuje dym tytoniowy, ponieważ bierne palenie również szkodzi naszemu zdrowiu.

Ekspert Jedynki zauważa, że "rzucenie palenia niezależnie od wieku ma zawsze zdrowotny sens. Korzyści zdrowotne są różne, ale one zawsze występują".

31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu Paląc papierosy wdychamy dym składający się z ponad 4000 związków chemicznych, w tym...

Opublikowany przez Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Mońkach Niedziela, 31 maja 2020

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

Obecnie najczęściej chorujemy na nowotwory płuca, raka piersi, jelita grubego lub prostaty. W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych realizowane są zadania związane z popularyzacją zapisów Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Czym jest ten kodeks?

- Wartość kodeksu jest dosyć prosta, aczkolwiek nie zawsze łatwa do wprowadzenia. Na podstawie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej i ma już ponad 30 lat, powstały dowody naukowe pokazujące nam jak w prostych krokach w codziennym życiu możemy obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory - przekazuje dr Paweł Koczkodaj.

12 sposobów na zdrowie

Została stworzona polska wersja kodeksu, która pokazuje 12 sposób na bycie zdrowym, dzięki którym można znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Co znajduje się w polskim kodeksie?

- Zaprzestanie palenia i stworzenie środowiska wolnego od tytoniu jest podstawową naszego zdrowia i profilaktyki onkologicznej. W kolejnych zaleceniach mamy informacje dotyczące tego jak prowadzić zdrowy styl życia, w szczególności w odniesieniu do zdrowej diety, aktywności fizycznej i zachowania zdrowej masy ciała (…). Mamy też informacje dotyczące przesiewu i szczepień, które mają bardzo istotną wartość i znaczenie w przypadku zapobiegania występowania konkretnych nowotworów - mówi dr Paweł Koczkodaj.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Paweł Koczkodaj (Zakład Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii)

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 19.08

DS

Czytaj także

Nowotwór płuca. Palenie papierosów najkrótszą drogą do raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:07
W "Eurece" socjolog medycyny Krzysztof Przewoźniak powiedział dlaczego rzucenie palenia może być trudne, czemu warto polegać na pomocy sepcjalistów i jak nie "złamać się" w trakcie rzucania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To najbardziej śmiercionośny nowotwór. "Większość przypadków wykrywa się w późnym stadium"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 16:33
Rak płuca jest główną przyczyną śmierci z powodu nowotworów, w Europie przypada na niego aż co piąty zgon onkologiczny - wynika z udostępnionego z raportu "Breathing in a new era", przygotowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU). Zwrócono w nim uwagę na wyjątkowo dużą śmiertelność z tego powodu w naszym kraju.
rozwiń zwiń