Nowa nadzieja dla chorych na Alzheimera? Badanie działania genisteiny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 21:10
Na choroby neurodegeneracyjne m.in. chorobę Alzheimera i pląsawicę Huntingtona cierpi na świecie kilkadziesiąt milionów ludzi. Gościem "Eureki" była młoda polska badaczka, dr Karolina Pierzynowska, która rozpracowuje mechanizmy powstawania tych chorób. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Ocskay Bence

Posłuchaj
19:17 [ PR1]PR1 (mp3) 29 czerwiec 2020 19_06_04.mp3 Nowa nadzieja dla chorych na Alzheimera? Badanie działania genisteiny (Eureka/Jedynka)

 

Choroba Alzheimera - coraz bardziej powszechna?

Głównym objawem tej choroby są postępujące zaniki pamięci, zanik myślenia abstrakcyjnego. - Jeżeli chodzi o patogenezę, czyli skąd bierze się ta choroba na poziomie molekularnym, to okazuje się, że w komórkach nerwowych nieprawidłowo fałdują się dwa białka: hiperfosforyzowane białko tau i beta-amyloid, które z powodu złego fałdowania stają się toksyczne i wytrącają się w postaci agregatów, a jak ten pojawia się w komórkach nerwowych to zaburza ich pracę - tłumaczy dr Karolina Pierzynowska. 


Alzheimer - choroba zapominania
Alzheimer - choroba zapominania

Drugą z groźnych chorób jest pląsawica Huntington, która jest chorobą o podłożu genetycznym, zaliczana do chorób rzadkich. - Wydaje się, że jest to ona choroba, ale ona też ma objawy ze strony układu nerwowego - mówi ekspert. - Głównym i charakterystycznym objawem są pląsawiczne, niekontrolowane ruchy, ale też obserwujemy  wiele innych objawów m.in. depresję, zmiany osobowości czy zmiany zachowania - dodaje. 

Gość audycji dopowiada, że kiedy porównamy pląsawicę Huntingtona do choroby Alzheimera to okazuje się, że mają dość podobne podłoże. - Kiedy gen ulega mutacji, powstaje nieprawidłowe białko i ono również wytrąca się w postaci agregatów białkowych - słyszymy. 


Genisteina - nadzieja u chorych na choroby neurodegeneracyjne 

Dr Karolina Pierzynowska jest laureatką programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START 2020, która zajmuje się jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi współczesna medycyna - podłożem chorób neurodegeneracyjnych i możliwościami ich leczenia. Badaczka w swojej pracy doktorskiej zajęła się poszukiwaniem nowych terapii dla tych nieuleczalnych chorób neurologicznych i prowadzi badania efektywności działania jako potencjalnego leku jednego z flawonoidów - genisteiny - organicznego związku chemicznego występującego w roślinach (np. w ziarnach soi) – stymulującego proces autofagii (czyli samooczyszczania się organizmu z toksyn) i redukującego poziom nieprawidłowych form białek, których gromadzenie się w mózgu jest przyczyną powstawania zarówno choroby Alzheimera, jak i Huntingtona.


Badania

- Moje badania polegały na tym, żeby sprawdzić czy genisteina na poziomie molekularnym czyli niskocząsteczkowym będzie usuwała z jednej strony  agregaty białkowe w komórkach a z drugiej czy będzie wpływała na polepszenie się stanu zwierząt, które chorują na te choroby - wyjaśnia gość audycji. - Okazało się, że genisteina nie tylko usuwa te białka, ale też bardzo dobrze wpływa na zachowanie tych zwierząt, a testowane były bardzo różne objawy - dodaje dr Pierzynowska.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Ludzie Nauki w ramach audycji Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Katarzyna Pierzynowska (Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, laureatka programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START 2020)

Data emisji: 29.06.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

kh/ans 

Czytaj także

Choroby rzadkie wcale nie są takie rzadkie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 20:26
Choroba rzadka to taka, która pojawia się u mniej niż jednej na 2 tys. osób. Na każdą z osobna zapada niewielu ludzi, ale ich odmian jest tyle, nawet 7-8 tysięcy, że jeśli zsumować wszystkich chorych, to tylko w Polsce otrzymamy 2 do 3 milionów pacjentów. To więcej niż przy niektórych tzw. populacyjnych chorobach.
rozwiń zwiń