Rak płuca jednym z najbardziej niebezpiecznych nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 21:40
Wśród chorób nowotworowych najbardziej niebezpiecznymi są rak płuca i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Czy istnieje skuteczna terapia, która może spowolnić postęp nowotworu płuca i wydłużyć życie pacjentów? Na co powinni uważać chorzy na POChP?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Rak płuca jest chorobą, która spośród nowotworów złośliwych jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. W naszym kraju każdego roku na tę chorobę umiera 22 tysiące pacjentów. Co więcej, badania wskazują na to, że rak płuca dotyka nie tylko palaczy i osoby starsze, ale także osoby młode i uprawiające sport.

- W grupie ryzyka nadal są przede wszystkim palacze tytoniu, natomiast mniej więcej 10 osób na 100 to osoby niepalące. Coraz częściej ta choroba występuje u ludzi młodych i niepalących. Osoby chorujące w młodym wieku, mają nieprawidłowości genetyczne, które powodują, że rak rozwija się u nich wcześniej - przyznaje prof. Paweł Krawczyk, kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki z Katedry Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Posłuchaj
20:20 _PR1_AAC 2020_07_02-19-07-35.mp3 Rak płuca i POChP to jedne z najgroźniejszych chorób (Jedynka/ Eureka)

Nieprawidłowości genetyczne, a jakość życia

Ekspert Jedynki zauważa jednak, że u osób z nieprawidłowościami genetycznymi występują także pewne nieprawidłowe białka w komórkach nowotworowych, które lekarze mogą zablokować i leczyć dzięki terapiom ukierunkowanym molekularnie. - Jakość życia pacjentów, u których wystąpią nieprawidłowości genetyczne, jest nieporównywalnie lepsza od jakości życia leczonych chemioterapią - dodaje.

W przypadku zaawansowanej postaci nowotworu, terapie nadal nie są w 100 proc. skuteczne. - Wyleczalność raka płuca jest na poziomie 15-16 proc. Jako wyleczalność rozumie się najczęściej przeżycie 5 lat bez objawów choroby nowotworowej. Wyleczeni są najczęściej pacjenci, którzy zostali zoperowani - twierdzi prof. Paweł Krawczyk.

- Nowoczesne metody, jakimi są immunoterapie i terapie ukierunkowane molekularnie, również powodują, że chorzy mogą przeżyć bez objawów choroby 5 lat, a nawet dłużej. Niemniej jednak w tym przypadku nie mówimy o wyleczeniu choroby nowotworowej, ponieważ często odstawienie terapii może niestety skończyć się nawrotem choroby. Oznacza to, że nie są to pacjenci do końca wyleczeni, z kolei rak płuca w tych przypadkach stał się chorobą przewlekłą - słyszymy.

W przypadku chemioterapii przeżycia chorych na raka płuca były rzadkością i jak przyznaje prof. Paweł Krawczyk, osoba w zaawansowanej chorobie żyła zazwyczaj 12 miesięcy.

Bagatelizowane POChP

Z kolei schorzeniem, które bywa bagatelizowane i błędnie diagnozowane jest przewlekła obturacyjna choroba płuc. Na POChP na świecie choruje 70 mln osób, a w Polsce ponad 2 mln. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że POChP może być jedną z trzech najczęstszych przyczyn zgonów.

- POChP jest chorobą, w której dochodzi do stanu zapalnego dróg oddechowych. Jedną z głównych przyczyn jest palenie tytoniu, które zwiększa ryzyko tej choroby ponad 20 razy. Tuż obok jest również zanieczyszczenie powietrza z powodu spalania biopaliw i spalin samochodowych - mówi prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Prof. Piotr Kuna zauważa, że wirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 jest szczególnie groźny dla chorych z POChP. - Ryzyko zgonu wzrasta kilkanaście razy - dodaje.

Poza tym każdy chory, który ma POChP, należy do grupy bardzo wysokiego ryzyka rozwoju raka płuca. - Lekarz, który prowadzi takiego pacjenta, ma obowiązek raz w roku robić zdjęcie kontrolne klatki piersiowej i sprawdzić, czy nie rozwija się rak płuca. Przebiega on bardzo podstępnie, w zasadzie często nie daje objawów, aż do momentu, kiedy naprawdę staje się tak groźny, że już niewiele można pacjentowi pomóc. Dlatego profilaktyka i regularne badania odkrywają niezwykle istotną rolę w prewencji tej choroby i możliwości wczesnego leczenia, co oznacza często uratowanie życia - tłumaczy prof. Piotr Kuna.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość:  prof. Paweł Krawczyk (kierownik Pracowni Immunologii i Genetyki z Katedry Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie), prof. Piotr Kuna (kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Data emisji: 2.07.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Nowotwór płuca. Palenie papierosów najkrótszą drogą do raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 19:07
W "Eurece" socjolog medycyny Krzysztof Przewoźniak powiedział dlaczego rzucenie palenia może być trudne, czemu warto polegać na pomocy sepcjalistów i jak nie "złamać się" w trakcie rzucania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie pal! Zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 22:34
Co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 160 tysięcy Polaków, natomiast 100 tysięcy umiera z ich powodu. W przypadku połowy nowotworów można podjąć skuteczne działania profilaktyczne. W pierwszej kolejności należy rzucić palenie papierosów.
rozwiń zwiń