50 lat Uniwersytetu Gdańskiego. Kiedy narodziła się idea powstania uczelni?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 21:13
Największa pomorska uczelnia wyższa rozpoczęła swoją działalność 1 lipca 1970 roku. Historia powstania Uniwersytetu Gdańskiego sięga dalej niż 50 lat, bowiem pomysły i koncepcje powstały już w XIX wieku. 
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet GdańskiFoto: Shutterstock/Jarek Fethke

Posłuchaj
17:43 _PR1_AAC 2020_07_01-19-07-19.mp3 50-lecie Uniwersytetu Gdańskiego (Eureka/Jedynka)

 

Tradycje naukowe samego miasta sięgają jeszcze wcześniej - do 1580 roku, kiedy założono Gdańskie Gimnazjum Akademickie. 

O idei stworzenia uniwersytetu opowiadał na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Jerzy Błażejowski. - Na początku XVI wieku pojawiła się idea stworzenia uniwersytetu, którą reprezentował książę pruski Albrecht Hohenzollern i jemu pierwszemu udało się stworzyć szkołę partykularną w 1542 roku, którą przekształcono w uniwersytet - mówił. 

Uniwersytetowi, który został nazwany Albertyna (od imienia pruskiego księcia) nadano przez króla Zygmunta Augusta w 1560 roku takie same prawa jakie miała Akademia Krakowska. 

Politechnika Gdańska

Pod koniec XIX wieku powstała koncepcja utworzenia uczelni technicznej dzisiejszej Politechniki Gdańskiej.  Po odzyskaniu niepodległości zamierzano powołać do życia Wszechnicę Pomorską, co uniemożliwił wybuch II wojny światowej.

- Politechnika Gdańska miała być ona uczelnią pruską, latarnią, która pruską wiedzę i pruskiego ducha szerzy w tej części Europy - tłumaczył prof. Błażejowski. - Jako jedyna została reaktywowana jako uczelnia akademicka w 1945 roku. Tradycje pruskie, które w jakiś sposób kontynuuje uczelnia są tradycjami, ale one wynikają z miejsca. Osoby, które pracowały to były osoby przyjezdne, a nie te, które zakładały uczelnię i ją rozwijały - opowiadał gość audycji. 

Nazwa uczelni 


Do idei utworzenia uczelni akademickiej w Gdańsku powrócono po w latach 50., ostatecznie w 1970 roku połączono Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie i Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Obecnie Uniwersytet Gdański kształci studentów na 86 kierunkach studiów. Na przestrzeni lat były różne próby nazwania uczelni. - Były różne próby m.in. nadanie nazwy Uniwersytet Bałtycki czy próba nadawania imion. Myślę, że Uniwersytet Gdański jest tak znamienita, że nie ma potrzeby, żeby cokolwiek tu zmieniać - uważa gość audycji. 

W dalszej części programu była mowa o książce prof. Jerzego Błażejowskiego pt. "50 lat Uniwersytetu Gdańskiego. 75 lat tradycji uniwersyteckich w Gdańsku". 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość:  prof. Jerzy Błażejowski (Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 1.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Wolne Miasto Gdańsk. Od II RP do III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:10
W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Gdańsk był miejscem odzwierciedlającym konflikty i napięcia nękające prawie całą współczesną Europę. Relacje źródłowe z tamtych lat pozwalają lepiej zrozumieć nastroje i pokazują złożoność sytuacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy królowie w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 19:30
Prezentowana w Muzeum Gdańska wystawa pokazuje królewskie wizyty w mieście, które należały do najważniejszych uroczystości publicznych.
rozwiń zwiń