Homo habilis, homo naledi, homo erectus. Jakie zagadki są związane z historią człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 21:40
Miał do 135 centymetrów wzrostu, ważył około 45 kilogramów i wytwarzał narzędzia. Homo habilis, czyli człowiek zręczny. To nasz ewolucyjny przodek, prawdopodobnie pierwszy z rodzaju Homo. Homo habilis został odkryty 60 lat temu w Afryce, gdzie żył już ponad 2,5 miliona lat temu. 
Przodkowie człowieka
Przodkowie człowiekaFoto: Pixabay.com

Człowiek wyprostowany,  człowiek z Flores, czyli hobbit, homo nalendi odkryty w jaskini Wschodząca Gwiazda w RPA, który zrewolucjonizował drzewo genealogiczne człowieka, czy także człowiek myślący i denisowianin - to niektórzy nasi przodkowie w tej ewolucyjnej galerii.

Denisowianin

Denisowianin, na przykład, został odkryty w 2010 roku w Denisowej Jaskini, na Syberii. Mógł pojawić się na Ziemi nawet 400 tysięcy lat temu. Do wykonania ozdób używał szybko obracającego się wiertła! To jedna z wielu zagadek  w historii poznania przodków człowieka. Każdego roku pojawiają się nowe znaleziska kostne na wszystkich kontynentach zapoczątkowane blisko 200 lat temu.

Posłuchaj
21:29 _PR1_AAC 2020_07_07-19-08-15.mp3 Jakie zagadki są związane z historią człowieka? (Eureka/Jedynka)

 

Szukając zagadek związanych z historią pochodzenia i kształtowania się ludzkiej historii przenosimy się na teren Algierii i zupełnie zaskakującego znaleziska z 2018 roku. - Kilkaset kamiennych narzędzi człowieka homo erectus datowane na 2 mln 400 tysięcy lat, więc mamy sytuację, kiedy w Afryce na terenie Kenii mamy przemysł narzędzi kamiennych - opowiada dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury. 

Szczątki najstarszego Polaka

Czy moglibyśmy znaleźć szczątki najstarszego Polaka? - Na razie nam to nie grozi, pamiętajmy, że nie było u nas jaskiń, a główne znaleziska szczątków kostnych odnajdujemy na terenach europejskich i azjatyckich i jaskiniach. Afryka jest cudownym terenem, gdzie warunki klimatyczne sawanny pozwalają zachować się kościom - tłumaczy dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury. - W pasie Afryki Zachodniej, gdzie mamy do czynienia z dżunglą, te szczątki nie zostały - dodaje. 


W dalszej części audycji była mowa o tym, kiedy i na jakich terenach pojawił się homo sapiens. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury)

Data emisji: 7.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patriotyzm jest starszy od ludzkiej mowy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 21:11
I także jest zapisany w genach. O nim i innych dziwnych cechach Homo sapiens mówi dr Marcin Ryszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego tylko ludzie posługują się językiem mówionym?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 19:44
Evolang (International Conference on the Evolution of Language) to cykliczna międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona biologicznym i kulturowym podstawom języka. W tym roku po raz pierwszy Polska będzie gospodarzem takiego spotkania.
rozwiń zwiń