Mała epoka lodowcowa w XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 20:20
Badania nad klimatem dotyczące XVII i XVIII wieku w Europie pokazują, że okres ten charakteryzował się wyjątkowym zróżnicowaniem temperatur. Zdarzały się tak ciepłe zimy, że możliwe było prowadzenie prac polowych, jednocześnie były też takie, kiedy zamarzał Bałtyk. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hans/pixabay

Rzeczpospolita Obojga Narodów była przykładem państwa, które dotkliwie odczuło skutki ochłodzenia klimatu w okresie nowożytnym czyli tzw. małej epoki lodowcowej, wyróżniającej się dużą zmiennością pogody, a zwłaszcza wyjątkowo zimnymi przednówkami. W innych krajach Europy także występowały niezwykłe efekty pogodowe, przykładowo w 1709 roku zima we Francji była tak sroga, że zamarzały i pękały drzewa. 


Posłuchaj
14:12 _PR1_AAC 2020_07_08-19-11-02.mp3 Mała epoka lodowcowa w XVII wieku (Eureka/Jedynka)

 

- Według przeprowadzonych badań mieliśmy szereg bardzo ostrych, śnieżnych zim, które w epoce wiosennej skutkowały licznymi powodziami, dwa razy w roku niektóre rzeki wylewały, zalewając okolicznych mieszkańców, ale były także wyjątki od reguły - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Przemysław Gawron z UKSW. - Generalnie mieliśmy do czynienia z ostrymi atakami zimy do tego stopnia, że zamarzały rzeki, jeziora i Bałtyk - dodaje. 

Worek zboża cenniejszy od worka ze złotem 

W okresach klęsk żywiołowych między XVI a XVIII wiekiem we Francji "worek zboża był cenniejszy od worka złota". Kiedy następowała klęska głodu i zasiewy zostały zniszczone w wyniku powodzi lub mrozu okazywało sie, że przy niewielkiej nadwyżce którą dysponowano, brakuje zboża na to, żeby utrzymać samego siebie - podkreśla dr Przemysław Gawron. - W dodatku wojna powodowała zniszczenia zasiewów dlatego, że żołnierze zabierali je dla siebie lub niszczyli w ramach polityki spalonej ziemi - dopowiada gość audycji. 

Epidemia dżumy 

W XIV wieku na terenie Europy panowała epidemia dżumy. Jak pokazuje historia nie wszystkie regiony europejskie odczuły skutki epidemii tak samo. Epidemia obeszła się z krajami Europy Środkowej, z Polską Kazimierza Wielkiego na czele, bardzo łagodnie i pomimo tego, że jak wiemy król nie należał do najbardziej moralnych władców, to zgodnie z poglądami ówczesnych kronikarzy należała mu się kara za grzechy - słyszymy. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Przemysław Gawron (UKSW)

Data emisji: 8.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.11

ag/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ciepła zima to oszczędności na ogrzewaniu i przyspieszenie inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 08:49
Mamy jedną z najcieplejszych zim w ciągu ostatnich 30 lat - twierdzą synoptycy. To oznacza m.in., że zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie, bo zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie mniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laki. Islandzki wulkan, który zmienił historię Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 05:56
Miliardy ton lawy płynącej ze stu trzydziestu kraterów to był zaledwie początek. Przez osiem miesięcy z ogromnego pęknięcia w ziemi wydobywała się chmura trującego gazu. Skutki kataklizmu odczuł prawie cały świat. Erupcja mogła wpłynąć na wybuch rewolucji francuskiej i na to, że Islandczycy zapomnieli, jak się tańczy.
rozwiń zwiń