Czy Polacy mogli lepiej wykorzystać wiktorię pod Grunwaldem?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 20:20
15 lipca mija 610. rocznica bitwy pod Grunwaldem, która była początkiem końca Zakonu Krzyżackiego. Czy to zwycięstwo zostało całkowicie wykorzystane przez polsko-litewską stronę czy jednak można było poczuć pewien niedosyt?
Zeszłoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem
Zeszłoroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z najwspanialszych wiktorii w dziejach polskiego oręża i jedną z największych bitew średniowiecznych. Do dzisiaj jej historia i przebieg wspominane są przez kolejne pokolenia Polaków.


Posłuchaj
19:02 _PR1_AAC 2020_07_10-19-06-36.mp3 Bitwa pod Grunwaldem - jedna z największych bitew w średniowieczu (Jedynka/Eureka)

Oblężenie kończy się fiaskiem

- Jeśli spojrzymy na dalszy rozwój wypadków, to można powiedzieć, że bezpośrednie skutki bitwy dla strony polskiej nie odpowiadały tej wielkiej wiktorii. Po bitwie pod Grunwaldem armia polsko-litewska ciągnie pod Malbork, stolicę wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego i przez prawie dwa miesiące ją oblega. Oblężenie kończy się fiaskiem, a przyczyniły się do tego m.in. zjawiska związane ze stroną higieniczną i zdrowotną oblegających i obleganych - mówi prof. Igor Kąkolewski, dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Doszło bowiem do epidemii biegunki, która spowodowała najpierw odwrót Litwinów, a kilka dni później oddziałów polskich. - Jak twierdził obrońca Malborka, wkrótce wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Heinrich von Plauen, gdyby tylko armia polska pozostała jeszcze przez 15 dni pod murami, załodze zamku malborskiego zabrakłoby zapewne żywności. Obrońcy cierpieli również z powodu ostrej biegunki. Te 15 dni, których zabrakło, zaważyły na losach całej wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim - tłumaczy prof. Igor Kąkolewski.

Osoby nieobecne na II Zlocie na Zamku Czocha zachęcamy do zapoznania się z wykładem Jarosława Maleckiego o Wielkiej...

Opublikowany przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Poniedziałek, 13 stycznia 2020

Obciążenie budżetu Zakonu Krzyżackiego

Kilka miesięcy później - w 1411 roku - podpisano I pokój toruński, dzięki któremu Litwa zyskała Żmudź, a Polska Ziemię Dobrzyńską.

- Te niewielkie nabytki terytorialne (…) zupełnie nie odpowiadają wielkiej wiktorii grunwaldzkiej. Być może należałoby zwrócić uwagę na inne postanowienia układu pokojowego w Toruniu z 1411 roku. Mianowicie na zapis, w który Zakon Krzyżacki zobowiązywał się do wypłacenia olbrzymiego odszkodowania za straty wojenne i wykup jeńców (…). To z kolei w dłuższym okresie bardzo obciążało budżet państwa Zakonu Krzyżackiego w Prusach, a to powodowało zwiększony ucisk podatkowy poddanych Zakonu Krzyżackiego w Prusach, czyli świeckiego rycerstwa i mieszczaństwa - opowiada prof. Igor Kąkolewski.

Wspomniany zapis doprowadził do długofalowych kłopotów państwa zakonnego. W 1440 roku doszło do powstania Związku Pruskiego, który zrzeszał świeckie rycerstwo i mieszczaństwo oraz z czasem wybuchu wojny trzynastoletniej w latach 1454-1466. - Wojna pomiędzy Koroną Polską a Zakonem Krzyżackim była poprzedzona powstaniem stanów świeckich Związku Pruskiego przeciwko władzy zakonnej - słyszymy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Igor Kąkolewski (dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie)

Data emisji: 10.07.2020

Godzina emisji: 19.06

DS


 

Czytaj także

Jaki wpływ miała francuska kultura na osiemnastowieczną Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 08:13
Jednym z paradygmatów badań nad kulturą Rzeczpospolitej w XVIII wieku jest przekonanie, że pozostawała ona pod wpływem kultury francuskiej. Wiek XVIII miał być nad Wisłą stuleciem, w którym mówiono po francusku, masowo importowano wyroby luksusowe znad Sekwany, a w malarstwie imitowano pastelowy styl Bouchera. Oświeceni patroni sztuk naśladowali rzekomo działania paryskich elit, narzekając na mizerny stan artystycznej sceny Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od prawie 60 lat nie było takiego znaleziska w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 20:00
To największe tego typu znalezisko w Polsce od prawie 60 lat. Niedaleko Hrubieszowa odkryto prawdziwy skarb, czyli blisko 1800 srebrnych monet, będących rzymskimi denarami. Ta sensacyjna kolekcja po badaniach i konserwacji trafi do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jedna z większych zagadek". Odkryte kolejne rysunki na płaskowyżu Nazca w Peru

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 15:09
Gigantyczne naziemne geoglify przedstawiające zwierzęta, rośliny i figury geometryczne stworzyli na tym pustynnym terenie Indianie kultury Nazca. Jaką funkcję pełniły, skoro można je podziwiać w pełnej okazałości tylko z lotu ptaka? To największa zagadka i pytanie, na które od niemal stu lat próbują odpowiedzieć badacze.
rozwiń zwiń