Nauka w walce z chorobami mózgu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:07
Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).  Ich celem jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: agsandrew/Shutterstock

Profesor Ewelina Knapska - zdobywczyni prestiżowego grantu ERC, jedna z laureatek konkursu w programie MAB - to wybitny polski neurobiolog, współtwórczyni Centrum Doskonałości w zakresie neuroplastyczności i chorób mózgu BRAINCITY, które powstało w  Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Drugim laureatem jest prof. Leszek Kaczmarek, również z Instytutu Nenckiego. Naukowcy dostali grant w wysokości 35 mln złotych na pięć lat.


Posłuchaj
19:39 Eureka 13-07-2020.mp3 Naukowcy w walce z chorobami mózgu (Eureka/Jedynka)

 

Prof. Ewelina Knapska wyjaśnia, że pieniądze z grantu laureaci zamierzają wykorzystać do utworzenia w obrębie Instytutu Nenckiego nowej jednostki, gdzie chcą stworzyć nowe laboratoria i zatrudnić z zewnątrz nowych kierowników tych laboratoriów. - Idea jest taka, żeby choć trochę umiędzynarodowić nasze środowisko i w związku z tym organizujemy otwarte konkursy, do których mogą zgłaszać się kandydaci zainteresowani taką pracą - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Celem projektu jest zrozumienie i wykorzystanie złożonej plastyczności ludzkiego mózgu w celu zwalczania chorób neurodegeneracyjnych takich jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzhmeimera czy choroba Parkinsona. - To jest potencjalnie bardzo interesujące, ale również bardzo ważne ze społecznego punktu widzenia, żeby dowiedzieć się jakie jest podłoże tych chorób, bo to daje możliwość prewencji, ale też terapii takich chorób - podkreśla.

Z zespołem współpracuje kilku lekarzy, co powinno przybliżyć badania do wykorzystania praktycznego. Naukowcy liczą, że jeśli poznają lepiej czynniki sprzyjające pewnym chorobom to można będzie im przeciwdziałać. Profesor Ewelina Knapska zwraca uwagę, że koszt leczenia i opieki nad chorymi z chorobami psychicznymi i neurodegeneracyjnymi przewyższ koszt leczenia wszystkich innych chorób razem wziętych. - Łącznie z chorobami onkologicznymi i chorobami układu krążenia, które dotykają większej liczby osób - podkreśla.

Badania, jakie prowadzi Centrum są zakrojone na wieloletnią skalę. Zwłaszcza, że najpierw prowadzi się badania na zwierzętach. Profesor podkreśla, że nikt nie może zagwarantować, że coś, co działa u zwierząt tak samo zadziała u człowieka.

Alzheimer - choroba zapominania
Alzheimer - choroba zapominania

Audycja "Ludzie nauki" powstała we współpracy z Fundacją Nauki Polskiej

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Ludzie Nauki w ramach audycji Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Ewelina Knapska (neurobiolog, współtwórczyni Centrum Doskonałości w zakresie neuroplastyczności i chorób mózgu BRAINCITY)

Data emisji: 13.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag

Czytaj także

Jak mózg tworzy iluzje i złudzenia?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:50
Jaki wpływ na inteligencję percepcyjną ma większa podatność na złudzenia i iluzje? Jakie są ich przyczyny? Czy dzięki treningom poznawczym można odrzucać złudzenia wzrokowe? Porozmawialiśmy o tym w "Eurece" z prof. Hanną Bednarek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mózg, czyli najbardziej tajemniczy organ ludzki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 21:30
Współczesna nauka dysponuje fantastycznymi metodami obrazowania pracy mózgu. Nadal jednak mózg jest najbardziej tajemniczym organem człowieka. Mózg w 90 proc. składa się z wody. Ma konsystencję galarety. To on jest źródłem emocji i myśli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy mózg jest zdolny do regeneracji w każdym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 11:50
- Zdolności ludzkiego mózgu do regeneracji są zachowane do ostatnich dni naszego życia, więc nie jest tak, że w wieku starszym nic nie może się naszym mózgu zmienić. Pod wpływem określonego wysiłku może się nadal reorganizować.  Mózg zmienia się nieustannie - mówi dr Karolina Finc z UMK w Toruniu.  
rozwiń zwiń