Ile żubrów zamieszkuje Puszczę Białowieską?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:07
Z pozoru proste pytanie. Ale dziś naukowcy nie mogą podać ich dokładnej liczby. Dlaczego król puszczy, największy ssak lądowy żyjący w Europie, nie daje się tu policzyć?  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Szczepan Klejbuk/shutterstock.com

Badacze tych zwierząt podają jedynie szacunkowo, że puszczę zamieszkuje ponad 770 żubrów. W Polsce jest ich nieco ponad dwa tysiące. Zatem co trzeci żubr na świecie pochodzi z Polski. Polska ma znaczące zasługi w powrocie żubra na łono natury. Ostatni wolno żyjący żubr nizinny został zabity w kwietniu 1919 roku. 


Posłuchaj
20:34 Eurdka 14-07-2020.mp3 Żubry cały czas są zagrożone wyginięciem (Eureka/Jedynka)

 

Łagodne zimy sprawiły, że żubry rozpierzchły się po puszczy. Dr Rafał Kowalczyk wyjaśnia, że są grupy żubrów, które trzymają się okolic jednego paśnika, ale coraz więcej jest zwierząt, które zimą wychodzą na tereny otwarte, na tereny łąkowe, gdzie jest dużo naturalnego pokarmu w postaci suchej trawy i turzyc. - To powoduje, że żubry przemieszczają się po dużych obszarach i trudno je liczyć - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Więc jeżeli nie policzy się ich jednego dnia, to wszelkie rachunki są niewiele warte. Szacuje się, że w Polsce żyje co trzeci żubr na wolności ze światowej populacji.

 Tomasz Onikijuk/Youtube

Polscy naukowcy ratują zubry

W celu ratowania gatunku w roku 1923 z inicjatywy prof. Jana Sztolcmana założono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Pierwszym krokiem było ustalenie liczby żubrów czystej krwi żyjących w niewoli. Naliczono ich zaledwie 54 na całym świecie, jednak nie wszystkie nadawały się do hodowli i ostatecznie do reprodukcji wybrano tylko 12 zwierząt.

Dwa pierwsze żubry na wolności znalazły się jesienią 1929 roku w Puszczy Białowieskiej. W roku 1939 w puszczy było już 16 zwierząt, które szczęśliwie przetrwały II wojnę światową. Dlaczego to Polsce świat zawdzięcza powrót żubra do natury? - Bo to było jedno z ostatnich miejsc, gdzie przetrwały te dziko żyjące żubry - wyjaśnia dr Kowalczyk. Podkreśla, że proces odtwarzania populacji żubrów trwa, bo jest to ciągle zwierzę zagrożone wyginięciem. I tłumaczy, jaka jest rola żubrów w przyrodzie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr hab. Rafał Kowalczyk (dyrektor i profesor w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk Białowieża)

Data emisji: 14.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ag


Czytaj także

Zahibernować człowieka? Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 21:20
Jak to możliwe, że temperatura ciała drzemiącego zimą nietoperza spada nawet do zera stopni Celsjusza, a wraca do 38 stopni Celsjusza po zakończeniu jego zimowego snu? I tak rok po roku. Z kolei u człowieka temperatura poniżej 28 stopni Celsjusza wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryś w obornickim lesie. "Pewnego rodzaju ewenement"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 10:20
Niedawno zdarzyła się rzecz niebywała. W lesie pod Obornikami (woj.wielkopolskie) zauważono rysia. Gatunek ten od wielu lat nie pojawiał się w zachodniej i północnej części Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówki - najstarsi rolnicy świata

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 19:07
Mrówki na swoje potrzeby hodują np. mszyce, które dostarczają im słodkiego soku, bardzo lubianego przez te owady. Są też mrówki, które uprawiają jeden jedyny gatunek grzybów i żywią się nimi.
rozwiń zwiń