Ważne osiągnięcie polskich uczonych - barwniki fluorescencyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 21:20
Zespół badaczy prof. Daniela Gryko opracował innowacyjne barwniki do zastosowania m.in. w mikroskopii fluorescencyjnej. Emitują one bardzo silnie światło czerwone, a zatem umożliwiają badanie głębiej położonych struktur biologicznych. To może mieć istotne zastosowanie w medycynie.
Prof. Daniel Gryko
Prof. Daniel GrykoFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Wyniki badań prof. Daniela Gryko ukazały się w prestiżowym piśmie naukowym - "Angewandte Chemie".

- Trwałość barwników zależy od wielu czynników, ale jednym z nich jest gęstość elektronowa. Ogólnie wiadomo, że jeżeli jest ona niska to trwałość barwników rośnie. W jaki sposób moglibyśmy ją obniżyć? Potrzebujemy specjalnych grup atomów, które obniżają gęstość elektronową i jedną z nich jest grupa nitrowa. To jest odkrycie przynajmniej sprzed 100 lat. Dlaczego nie było zbytnio zastosowane do tej pory? Z tego powodu, że grupa nitrowa jednocześnie tłumi fluorescencję (…). Nasze podejście było takie, żeby tak zmodyfikować strukturę barwnika, aby miał grupę nitrową, która zwiększa jego trwałość i nie obniża intensywności fluorescencji. Po wielu latach udało się to opracować - opowiada prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.


Posłuchaj
19:52 _PR1_AAC 2020_07_20-19-07-46.mp3 Ważne odkrycie polskich naukowców (Jedynka/ Eureka)

Zastosowanie w medycynie

Gość Jedynki myśli o tym, aby przy pomocy innowacyjnych barwników zbadać funkcję kanałów potasowych w mitochondriach, które oddziałują na część chorób, tj. cukrzycę czy choroby serca.

- Jednym z pomysłów jest to, aby barwniki po dodaniu elementu, który rozpoznaje jon potasu, zastosować w tych właśnie badaniach kanałów mitochondrialnych. Ta praca już trwa. W tej chwili nie mamy jeszcze tych najlepszych barwników, ale mam nadzieję, że będą już gotowe może na jesieni - mówi prof. Daniel Gryko.

Prof. Daniel Gryko. Profil: FNP

Laureat polskiego Nobla

Prof. Daniel Gryko jest laureatem polskiego Nobla, czyli Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie oryginalnej metody syntezy i charakteryzację związków z grupy porfirynoidów.

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymują naukowcy za osiągnięcia i odkrycia naukowe, które otwierają nowe perspektywy poznawcze oraz wnoszą wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy. Zwycięzcy otrzymają statuetki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 200 tys. zł. Nagrody FNP przyznawane są od 1992 roku w czterech kategoriach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach audycji Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Daniel Gryko (Instytut Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie)

Data emisji: 20.07.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Michalski medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nauka w walce z chorobami mózgu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:07
Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB).  Ich celem jest stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych ośrodków naukowych, prowadzących badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 19:07
Mukopolisacharydoza (MPS) to bardzo rzadko występująca choroba przemiany materii, dziedziczna i trudna do zdiagnozowania. Występuje raz na 100 tys. urodzeń. Jej przyczyną jest wada metabolizmu, polegająca na gromadzeniu się w organizmie mukopolisacharydów, które uszkadzają komórki i narządy ciała. W efekcie prowadzi to do wyniszczenia niemal całego organizmu dziecka.
rozwiń zwiń