Otyłość. Najbardziej podstępna choroba XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 21:00
Otyłość i nadwaga kojarzone są z chorobami kardiologicznymi i cukrzycą, ale nadmierna masa ciała to też drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka rozwoju nowotworów. Okazuje się, że co piąty Polak jest otyły, a prawie co trzeci ma nadwagę. Dlaczego tkanka tłuszczowa jest tak bardzo niebezpieczna?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość jest najbardziej podstępną chorobą XXI wieku. Nie jest zatem tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym.

- Mówiąc o nadwadze i otyłości mówimy potocznie o tzw. nadprogramowych kilogramach, czyli o tkance tłuszczowej, która gromadzi się w naszym organizmie, a która jest nadprogramowa. W pewnym wymiarze jest ona nam potrzebna do zdrowego, normalnego funkcjonowania, natomiast kiedy tej tkanki zaczyna być za dużo i mamy coraz więcej komórek tłuszczowych, które są bardzo aktywne hormonalnie, zaczynamy mieć pewne problemy - mówi dr Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego.


Posłuchaj
20:18 PR1_MPLS 2020_07_23-19-07-16.mp3 Nadwaga a nowotwory (Jedynka/ Eureka)

Przerażające statystyki

Od 1975 roku liczba osób, które zmagają się z otyłością na świecie, wzrosła już trzykrotnie. W 2016 roku aż 39 proc. dorosłej populacji miało nadwagę, 13 proc. osób było otyłych, natomiast 340 milionów dzieci i młodzieży w wieku 5-19 lat miało nadwagę lub otyłość.

- Niestety w 2018 roku problem nadwagi i otyłości dotyczył 13,7 proc. dziewcząt i 29,3 proc. chłopców w Polsce. Jeśli spojrzymy na populację dorosłych, było to 41 proc. kobiet i aż 59 proc. mężczyzn. Te dane pokazują nam, że Polska goni trendy światowe i mamy coraz więcej osób, które zmagają się z otyłością - tłumaczy dr Paweł Koczkodaj.

Niebezpieczna otyłość brzuszna

Konsekwencje nadwagi i otyłości to cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory złośliwe, miażdżyca, udar i zawał. Przekleństwem naszych czasów jest także otyłość brzuszna - dlaczego jest ona tak groźna dla zdrowia?

- Ta tkanka tłuszczowa jest uznawana za tkankę, która często jest najbardziej aktywna hormonalnie. Są badania, które pokazują nam, że jej obecność powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie, który z czasem może prowadzić do uszkodzeń DNA i różnych chorób. W przypadku kobiet, szczególnie w okresie pomenopauzalnym, ta tkanka tłuszczowa jest bardzo istotna i niebezpieczna w kontekście chorób nowotworowych, w tym przede wszystkim raka piersi. Wysoki poziom estrogenów utrzymujący się przez długi okres życia kobiety jest czynnikiem, który mocno wpływa na zwiększenie ryzyka - twierdzi dr Paweł Koczkodaj.

Zdaniem eksperta Jedynki każdy z nas powinien pilnować, aby nasza tkanka tłuszczowa mieściła się w zdrowych granicach.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Paweł Koczkodaj (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy)

Data emisji: 23.07.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Rak szyjki macicy. Dlaczego badania są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 13:26
- Kobiety regularnie wykonujące badania cytologiczne, mają zmniejszone o 80-90 proc. ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy - mówi prof. Andrzej Nowakowski z Centrum Onkologii w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Czy w Polsce udało się zmniejszyć zachorowalność na tę chorobę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak piersi. Jak możemy skutecznie zapobiegać chorobie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 20:07
Rak piersi, aby osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, polegającej na: badaniu palpacyjnym przez onkologa, samobadaniu piersi, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii możliwe jest wykrycie guzka na etapie, gdy jest mały i łatwiejszy do wyleczenia.
rozwiń zwiń