Kobiety w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 20:09
Powstanie warszawskie było dla wielu jego uczestniczek najważniejszym doświadczeniem życiowym. Obecnie coraz bardziej docenia się rolę kobiet w Powstaniu Warszawskim - łączniczki, peżetki, kolporterki prasy, lekarki, pielęgniarki i sanitariuszki. Nawet po zakończeniu walk aktywnie wspierały upamiętnianie wydarzeń czy poległych kolegów.
Kobiety w powstańczej Warszawie
Kobiety w powstańczej WarszawieFoto: Z archiwum Roberta Bieleckiego

Agnieszka Cubała w książce "Kobiety 44" zebrała ich opowieści o walce, przetrwaniu, a przede wszystkim trosce o innych. Te wspomnienia pokazują perspektywę emocji i przeżyć, które towarzyszyły im przez całe życie.

W audycji przywołujemy między innymi wspomnienia aktorek: Małgorzaty Lorentowicz, Aliny Janowskiej, Danuty Szaflarskiej, Hanny Brzezińskiej - "słowika okupowanej Warszawy", Natalii Sendys - "królowej kanałów", czy łączniczki-strzelca - Wandy Traczyk-Stawskiej.


Posłuchaj
19:12 2020_07_22 19_07_29_PR1_EUREKA.mp3 Kobiety w powstańczej Warszawie (Eureka/jedynka)

 

Agnieszka Cubała podkreśla, że w opowiadaniach kobiet widzimy zupełnie inną rzeczywistość, niż we wspomnieniach mężczyzn. - Jeśli kobieta opowiada o powstaniu, to tam mamy i kolory, i dźwięk, i z drugiej strony kształt, mamy zapachy, dużo emocji, uczuć, i dlatego jak się patrzy na Powstanie Warszawskie oczami kobiet, to ta wojna jest straszna z jednej strony, ale możemy powstanie lepiej poczuć - mówi autorka.

Zwraca uwagę, że np. łączniczki w swej walce były same, zdane jedynie na swe rozeznanie. Nikt nie widział ich odwagi, a one wykonywały zadanie. - One nie bały się śmierci, one bały się samotności, bezradności, tego, że gdzieś zostaną same ranne - opowiada Agnieszka Cubała. Bały się anonimowej śmierci, że zostaną pochowane bez nazwiska.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Agnieszka Cubała (autorka książki "Kobiety 44")

Data emisji: 22.07.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Jerzy Malczewski ps. Wola - kombatant AK, bohater Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 16:37
W wieku 96 lat zmarł Jerzy Malczewski "Wola", kombatant Armii Krajowej i bohater sierpniowego zrywu niepodległościowego - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Unseen Soundwalks: Warsaw Rising '44". Dźwiękowy spacerownik szlakiem Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:05
Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają do wysłuchania serii podcastów o miejscach związanych z walkami o Warszawę z 1944 roku
rozwiń zwiń