Ks. Jan Zieja swoim życiem dobitnie świadczył o wyznawanych wartościach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 21:40
Rok 2020 upamiętnia 100-lecie Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przy okazji zbliżających się obchodów i uroczystości związanych z tym wydarzeniem historycznym przypomnimy postać ks. Jana Ziei, kapelana wojskowego, który zgłosił się jako ochotnik i pełnił służbę w 8 Pułku Piechoty Legionów, a za udział w wojnie został uhonorowany Krzyżem Walecznych.
Ksiądz Jan Zieja
Ksiądz Jan ZiejaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Jego życiorys mógłby posłużyć jako scenariusz filmu sensacyjnego. Uczestniczył on również w II wojnie światowej, był kapelanem" Szarych Szeregów", po wojnie prowadził działalność społeczną i charytatywną. Wspierał demokratyczną opozycję, był sygnatariuszem listu przeciwko zmianom w konstytucji PRL, należał do założycieli KOR i ROPCiO. Był kapelanem ss. wizytek w Warszawie.


Posłuchaj
18:41 Eureka 24.07.mp3 Ks. Jan Zieja swoim życiem dobitnie świadczył o wyznawanych wartościach (Eureka/Jedynka)

 

Dlaczego ks. Jan Zieja zgłosił się na ochotnika do armii? - On uczestniczył ze względu na żołnierzy, żeby być z nimi i mówić im, aby nigdy nie zabijać nikogo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia  ks. Aleksander Seniuk, rektor warszawskiego kościoła Sióstr Wizytek. 

Droga do Rzymu 

Niekonwencjonalnym przedsięwzięciem ks. Ziei była podróż do Rzymu, którą odbył pieszo, nie mając przy tym odpowiednich dokumentów. - Zakładając racjonalnie w pełni powinien zostać w domu i konsumować taką swoją pozycję księdza, ale on wyruszył. Pierwszy raz został zatrzymany we Wiedniu i został cofnięty, ponieważ nie posiadał paszportu - opowiadał gość audycji. 

Ks. Aleksander Seniuk w rozmowie z Katarzyną Jankowską wspomniał, że kilka lat później, gdy już z paszportem, ks. Zieja przybywa do Rzymu, czyni pewien eksces. - Miał ze sobą łachmany, ubrał się w nie i wszedł bo Bazyliki, do tej wielkiej świątyni kapiącej od złota. (...) Wrzucił do poczty watykańskiej swój memoriał dotyczący ubóstwa w kościele - mówił ks. Seniuk. - On również w swoim życiu szukał zgromadzenia, które by wiernie realizowało ubóstwo - dodał.  

***

Bogaty życiorys i szeroka działalność ks. Jana Ziei, a także bezkompromisowa postawa w wielu kwestiach moralnych pokazują przykład człowieka, który swoim życiem dobitnie świadczył o wyznawanych wartościach. W dalszej części audycji była mowa m.in. o działalności księdza Ziei w Laskach czy wspieraniu duchowym członków NSZZ "Solidarność". 

W "Eurece" powiedzieliśmy także o albumie multimedialnym i stronie internetowej Polskiego Radia poświęconej Bitwie Warszawskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: ks. Aleksander Seniuk (ektor warszawskiego kościoła Sióstr Wizytek) 

Data emisji: 24.07.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

"Podejmowali wzorowe wybory". Muzeum Polin przyznało tytuły "Sprawiedliwego"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 20:51
Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki i ks. Jan Zieja uhonorowani tytułem „Sprawiedliwego”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o życiu ks. Jana Ziei. Warszawska premiera filmu Roberta Glińskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 02:07
Z udziałem twórców i aktorów w Warszawie odbyła się premiera filmu "Zieja" w reżyserii Roberta Glińskiego. To opowieść o życiu księdza Jana Ziei - żołnierza wojny roku 1920, kapelana Szarych Szeregów i współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zieja". Film o legendarnym warszawskim księdzu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 19:41
Gościem audycji będzie Robert Gliński, z którym porozmawiamy o jego najnowszym filmie "Zieja". To opowieść o legendarnym warszawskim księdzu Janie Ziei (1897-1991), kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu Komitetu Obrony Robotników. 
rozwiń zwiń