Metoda ta daje możliwość obrazowania przede wszystkim struktur biologicznych i ma zastosowanie w diagnostyce medycznej. Dzięki niej można np. podglądać rozmaite procesy na poziomie molekularnym (m.in. proces apoptozy, czyli umierania komórki). Można też sprawdzić, jak działają na nasze komórki substancje stosowane w medycynie naturalnej i czy da się je wykorzystać jako leki w różnych chorobach - np. układu nerwowego. Dotychczas stosowane metody obrazowania rentgenowskiego (zdjęcie w dwóch wymiarach), a także tomografia komputerowa (trójwymiarowa informacja, ale z zastosowaniem jonizujących promieni X) są metodami nieobojętnymi dla zdrowia człowieka.
Dr inż. Wojciech Krauze, który opracował metodę tomografii optycznej, wyjaśnia, że zamiast promieniowania rentgenowskiego zastosowane są nieszkodliwe promienie laserowe o niskiej mocy, a poza tym metoda ta nie wymaga barwienia mierzonej próbki. Tradycyjna tomografia komputerowa polega na tym, że wykonuje się zdjęcie rentgenowskie (w promieniach X), potem następuje obrót aparatu i wykonuje się kolejne zdjęcie. Takich prześwietleń może być kilkaset. - Z tych dwuwymiarowych zdjęć komputer tworzy obraz przestrzenny.
Tomograf optyczny działa na podobnej zasadzie, ale nie używa się promieni X, tylko światła lasera. - Druga różnica jest taka, że nie badamy dużych obiektów, na przykład klatki piersiowej u ludzi, tylko obiekty w skali mikro - wyjaśnia naukowiec. Są to pojedyncze komórki, wycinki tkanek, kolonie bakterii, ale mogą to być również próbki techniczne, na przykład światłowody.
Dr Wojciech Krauze podkreśla, że przewagą tej metody nad innymi jest to, że wynik końcowy otrzymuje się nawet wtedy, kiedy nie ma kompletu danych wejściowych. Oznacza to, że głowica tomografu optycznego nie musi wykonać pełnego obrotu 360 stopni, co przyspiesza i potania badanie.
Naukowcy pracują obecnie nad metodą badania większych obiektów, a także badania ludzi, na przykład rogówki w oku.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Krzysztof Michalski
Gość: dr inż. Wojciech Krauze (Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 30.03.2020 r.
Godzina emisji: 19.07
ag