Cel naukowców? Wykorzystać fale terahercowe

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 11:00
Prof. Wojciech Knap postanowił przypomnieć zapomniane pasmo promieniowania elektromagnetycznego i stworzyć w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie ośrodek CENTERA, czyli Centrum Badań i Zastosowań Technologii Terahercowych. Czym jest to ukryte pasmo i do czego może służyć?
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Polscy naukowcy odkryli możliwość wzmacniania fal terahercowych przez nanostruktury grafenowe w temperaturze pokojowej. Odkrycie to otwiera drogę do opracowania różnorodnych nowatorskich technologii, wykorzystujących właśnie promieniowanie terahercowe. Praca naukowców z Centrum Badań i Zastosowań Technologii Terahercowych CENTERA w Warszawie (utworzonego w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej) w ostatnich dniach ukazała się w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Physical Review X" - Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego (American Physical Society).


Posłuchaj
19:52 PR1_MPLS 2020_08_03-19-06-56.mp3 Zapomniana luka terahercowa. Czym jest? (Jedynka/Eureka)

- Jest to bardzo specyficzne pasmo. W życiu codziennym znamy dwie granice tego pasma. Z jednej strony mamy mikrofale, czyli fale o częstościach gigahercowych, które są 1000 razy mniejsze niż teraherce. Częstości gigahercowe czy mikrofalowe są to takie częstości jak te używane do komunikacji w telefonach komórkowych. Z drugiej strony pasma mamy fale widzialne, które oscylują bardzo szybko. Zapomniane pasmo terahercowe kryje się pomiędzy falami widzialnymi czy podczerwonymi, a mikrofalami - tłumaczy prof. Wojciech Knap, jeden z laureatów konkursu w programie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MAB, wybitny polski fizyk (absolwent UW) pracujący od wielu lat we Francji (CNRS - Francuska Akademia Nauk i Uniwersytet w Montpellier), który z prof. Thomasem Skotnickim (absolwent elektroniki na Politechnice Warszawskiej, potem przez lata zatrudniony we Francji na Politechnice w Grenoble) postanowił przypomnieć zapomnianą lukę terahercową.

Gość Jedynki zauważa, że na falach terahercowych można budować informacje 10-100 razy szybciej niż na falach gigahercowych. W ten sposób mogą zostać w przyszłości wykorzystane w telekomunikacji.

- O tym paśmie mogliśmy kiedyś zapomnieć na długo, ale teraz nie mamy już prawa. Z tego powodu, że jak chcemy mieć 5G, 6G i później szybką komunikację bezprzewodową, to musi być ona na falach terahercowych - twierdzi prof. Wojciech Knap.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie Nauki" w ramach cyklu "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Wojciech Knap (jeden z laureatów konkursu w programie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MAB, wybitny polski fizyk, absolwent UW, pracujący od wielu lat we Francji w CNRS - Francuska Akademia Nauk i Uniwersytet w Montpellier)

Data emisji: 3.08.2020 

Godzina emisji: 19.06

DS

Czytaj także

Polak twórcą nowego sposobu wytwarzania nanomateriałów

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 20:26
Nanomateriały to wszelkie materiały, w których występują regularne struktury na poziomie molekularnym, tj. nie przekraczającej 100 nanometrów. To ok. 500 razy mniej niż ludzki włos.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka kwantowa. Czy sięga poza naszą wyobraźnię?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 22:17
Idee fizyki kwantowej są jednymi z najbardziej rewolucyjnych systemów pojęciowych w historii cywilizacji. Czym jest fizyka kwantowa i jakie prawa odkryła ludzka cywilizacja? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomografia optyczna, czyli laserowa diagnostyka w trzech wymiarach

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 11:42
Przy użyciu lasera można podglądać żywe komórki w technologii 3D. Tę nową metodę można wykorzystać przede wszystkim w medycynie, ale również w innych dziedzinach.
rozwiń zwiń