ITER, czyli Słońce na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 20:59
Ma być w nim dziesięć, a może i więcej, razy goręcej niż we wnętrzu Słońca. Na południu Francji, w Cadarache, rozpoczynają się prace nad budową najpotężniejszego na świecie reaktora termojądrowego.
ITER
ITERFoto: ITER Organization/EJF Riche

Posłuchaj
20:18 Eureka 4.08.mp3 ITER, czyli Słońce na Ziemi (Eureka/Jedynka)

 

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest kilkadziesiąt krajów, w tym Polska. ITER to ma być kolos w kształcie torusa o średnicy prawie 30 m, ważący ok. 23 tys. ton, czyli trzy razy więcej niż Wieża Eiffla. Będzie wytwarzał plazmę (czwarty stan materii) o temperaturze od 150 do 300 mln stopni Celsjusza. Paliwem będą izotopy wodoru: deuter i tryt uzyskiwane np. z wody morskiej.

Jądra atomowe zderzając się, łącząc wytwarzają gigantyczną energię. To ma przynieść ludzkości szansę na nowe źródło czystej energii. Marzenie o przemysłowym źródle energii, produkowanej w procesie syntezy, procesie podobnym, jak ten na Słońcu, narodziło się w latach 50. ubiegłego wieku. Jeszcze się nie zmaterializowało. Dlaczego trudno je spełnić? 

W radiowej Jedynce m.in. na to pytanie odpowiedzieli goście: dyrektor Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego prof. Andrzej Gałkowski – były szef krajowego konsorcjum zajmującego się fuzją i profesor tegoż Instytutu Monika Kubkowska, która teraz kieruje krajowym konsorcjum zajmującym się fuzją, jest także polskim delegatem do Konsorcjum EUROfusion.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Andrzej Gałkowski (dyrektor Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego), prof. Monika Kubkowska (Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego)

Data emisji: 4.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Przełom w leczeniu nowotworów krwi, czyli terapia CAR-T cells

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 21:20
Agencja Badań Medycznych rozpoczyna program, którego celem jest opracowanie i wprowadzenia do Polski na szeroką skalę, znanej już na świecie i stosowanej w USA oraz w Izraelu, przełomowej terapii leczenia nowotworów. CAR-T cells określana jest mianem nadziei dla pacjentów, którzy już tej nadziei nie mają. 
rozwiń zwiń