Ochotnicza Legia Kobiet. Bolszewicy na ich widok opuszczali broń

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 20:05
Dziewczyny w maciejówkach, legunki i żołnierki. Po Bitwie Warszawskiej, we wrześniu 1920 roku, było ich aż 2529, czyli najwięcej w dziejach Ochotniczej Legii Kobiet. Była to formacja powstała zaledwie dwa lata wcześniej, w listopadzie 1918 roku. Właśnie wtedy Polska wróciła na mapę Europy. 
Oddział Ochotniczej Legii Kobiet w marszu przez Lwów
Oddział Ochotniczej Legii Kobiet w marszu przez LwówFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC

Ta historia udziału kobiet w obronie Niepodległej rozpoczęła się we Lwowie. Miała swój ciąg dalszy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Grudziądzu, Przemyślu… Wcześniej w Wilnie, gdzie korespondent brytyjskiego "Timesa" zanotował, że miasta broniło 250 kobiet, a wiele z nich… boso.


Posłuchaj
20:58 Eureka 5.08.mp3 Ochotnicza Legia Kobiet. Bolszewicy na ich widok opuszczali broń (Eureka/Jedynka)

 

Dlaczego we Lwowie rozpoczyna się historia Ochotniczej Legii Kobiet? - Myślę, że we Lwowie zaczyna się z bardzo wielu powodów, przede wszystkim Lwów został zaatakowany i była bardzo ciężka sytuacja militarna. We Lwowie powstał też Komitet Obywatelski Polek. Kobiety, m.in. działaczki polskiej organizacji wojskowej podjęły działania służące wspieraniu tych działań niepodległościowych - opowiada na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 

Udział kobiet w walce o niepodległość - niedoceniania część historii? 

Zdaniem gościa audycji przyczyną niedocenienia jest fakt, że nie były to dzieje o których pisali mężczyźni. - Nie zapominajmy, że Ochotnicza Legia Kobiet to była formacja tylko w okresie wojny o granice - mówi dr Anna Marcinkiewicz- Kaczmarczyk. - Tam było 2,5 tys. kobiet. Niewielu historyków o tym wspominało, później dopiero pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku historycy zaczęli się tym interesować - dopowiada. 


Zasłużona - Maria Wittek 

W 1920 roku udział w obronie Lwowa w szeregach Ochotniczej Legii Kobiet (OLK) brała Maria Wittek, studentka na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Kijowskiego, żołnierz AK i  pierwsza Polka w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na stopień generała. - Maria Wittek początkowo we Lwowie działała w Polskiej Organizacji Wojskowej, a później została włączona w szeregi OLK - opowiada gość audycji. - Ona szczególnie zasłużyła się podczas II Wojny Światowej, kiedy była komendantką Wojskowej Służby Kobiet - dodaje. W dalszej części audycji była mowa m.in. o tym, dlaczego Ochotnicza Legia Kobiet (OLK) otworzyła drogę kobietom, które chciały zawodowo służyć w armii. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk (Instytut Pamięci Narodowej) 

Data emisji: 5.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

100 lat od Bitwy Warszawskiej. IPN oddaje hołd bohaterskim ochotnikom sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 04:48
W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku IPN oddaje hołd ochotnikom, którzy masowo wstępowali przed tą walką w szeregi wojska. Wśród inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest odsłanianie w kilkunastu miejscach Polski tablic, które mają przypominać o wkładzie w wojnę z bolszewikami żołnierzy-ochotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"1920. Wdzięczni bohaterom". Wielkie widowisko przypomni historię Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 02:55
Kilkudziesięciu artystów, setki rekonstruktorów i muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek - tak zapowiada się "1920. Wdzięczni bohaterom" - wielkie multimedialne widowisko historyczne z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, które współtworzyć będzie także Orkiestra Polskiego Radia.
rozwiń zwiń