Łaźnia i nauka, czyli udajemy się do wód

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 20:28
115 lat temu, w 1905 roku, powstało Polskie Towarzystwo Balneologiczne. Słowo balneologia ma łacińsko-greckie pochodzenie. W tłumaczeniu na język polski to połączenie słów: łaźnia i nauka. W starożytnej Grecji, Egipcie i Rzymie stosowano kąpiele wodolecznicze. Kiedy między XVII-XIX wiekiem wprowadzono picie wód mineralnych i różne zabiegi z użyciem wody mineralnej, balneologia ponownie rozkwitła. 
Łaźnia rzymska
Łaźnia rzymska Foto: pixabay

Posłuchaj
19:58 Eureka 7.08.mp3 Łaźnia i nauka, czyli udajemy się do wód (Eureka/Jedynka)

 

Łaźnia i nauka czyli balneologia

Prekursorem balneologii polskiej był Wojciech Oczko- doktor medycyny i filozofii, nadworny lekarz królów polskich: Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Jeden z twórców medycyny polskiej, propagator aktywności fizycznej. W swoim dziele z 1578 roku pt. "Cieplice" sklasyfikował wody mineralne i lecznicze w Polsce, opisał ich działanie oraz podał metody leczenia nimi. 

Czy można powiedzieć, że balneologia w Polsce ma mocne podstawy, czy wobec dorobku starożytnych to odtwarzanie tego co zrobili inni? - dzisiaj balneologia troszeczkę zmieniła swój charakter, jak również miejsce wśród innych dyscyplin wiedzy medycznej - twierdzi  prof. Irena Ponikowska współtwórczyni polskiej balneologii, były krajowy konsultant w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, profesor Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku.

Polska pod zaborami - myślano o zdrowiu Polaków? 

Twórcami polskiej balneologii są: Józef Dietl profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa, który w XIX wieku poszedł śladem Oczki, ponadto popularyzował  uzdrowiska popradzkie w zaborze austriackim oraz Jan Żniniewicz, związany z Poznaniem, który wprowadził nowoczesne wodolecznictwo od początku XX wieku. Równocześnie, w 1905 roku powstało Polskie Towarzystwo Balneologiczne. Polska pod zaborami, a myślano o zdrowiu Polaków? - Nie tylko powstało PTB ale również powstała koncepcja utworzenia Instytut Balneologicznego w Krakowie, nawet zaczęto już zbierać pieniądze i ten budynek w surowym stanie powstał. Wtedy myślano o tym, że ta dziedzina będzie się rozwijała i będzie miała charakter naukowy - zaznacza prof. Irena Ponikowska. - Tak by się stało, gdyby nie czasy wojenne, które przerwały ten proces - dodała gość audycji. 

Rozmówczyni Doroty Truszczak podkreśla, iż w okresie 20-lecia międzywojennego licznie powstawały w Polsce uzdrowiska. - Był to okres bujnego rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego, powstawania nowych uzdrowisk i nowych metod leczniczych - powiedziała prof. Ponikowska. 

Dzięki którym surowcom naturalnym powstają metody lecznicze zaliczające się do metod balneologicznych? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Irena Ponikowska (Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku)

Data emisji: 7.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans

Zobacz więcej na temat: woda historia Polski medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak