Udar mózgu w czasie pandemii. Pacjenci nie przychodzą do szpitali?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 21:30
Zagrożenie koronawirusem i związany z tym strach spowodował, że znacznie zmniejszyła się zgłaszalność do szpitali pacjentów z objawami udaru mózgu. Dlatego też z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych, w okresie najostrzejszych ograniczeń reżimu sanitarnego w Polsce, zorganizowana została kampania #NieTraćSzansyNaŻycie. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: BlurryMe/shutterstock

Pojawiają się opinie, że często lekarze w Polsce na początku pandemii nie wiedzieli co robić i odwoływali planowe zabiegi czy sugerowali pacjentom, żeby poczekali z wizytami. Czy tak faktycznie było?

- Rzeczywiście na początku wstrzymano szereg planowych zabiegów, procedur medycznych, terapeutycznych i diagnostycznych, ale nie powiedziałbym, że to wynikało z niewiedzy lekarzy, tylko raczej z niewiedzy o nieprzewidywalności tego, co przyszłość miałaby przynieść w kontekście pandemii. W jakiś sposób trzeba było szacować ryzyko - uważa prof. Bartosz Karaszewski, główny ekspert ds. udaru Ministerstwa Zdrowia, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych.


Posłuchaj
19:50 PR1_MPLS 2020_08_13-19-07-36.mp3 Udar mózgu. Jak rozpoznać? Co robić? (Jedynka/Eureka)

#NieTraćSzansyNaŻycie

Ekspert Jedynki przyznaje, że w trakcie pandemii do szpitali zgłaszało się mniej pacjentów z objawami udaru mózgu, ale nie było to spowodowane ograniczeniami ze strony służby zdrowia.

- Próbowaliśmy zastanawiać się, z czego to wynikało. Nie wynikało to jednak z ograniczeń systemowych, bo tych nie było, tylko z obaw i lęku społecznego. Pacjenci zapewne bali się kontaktu z ochroną zdrowia (…). Wobec tego, w jaki sposób adresować ten problem? Adresujemy go nie zmianami systemowymi, tylko kontaktem ze społeczeństwem, przedstawiamy, jak wygląda sytuacja i mówimy wprost: "Nie bójmy się. Jesteśmy przygotowani do tego i mamy świadomość, że jest epidemia" - słyszymy w "Eurece".

Kto choruje?

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów oraz niepełnosprawności. - Jeśli mówimy o odsetku pacjentów, którzy po udarze mózgu nie wracają do samodzielności i tylko w większym lub mniejszym stopniu wymagają na stałe pomocy osób drugich, to jest ich nawet połowa (…). Tymi osobami trzeba opiekować się przez lata. Dotyka to nieco częściej mężczyzn, ale nie ma dużej różnicy. Zauważamy jednak pewien trend, w którym jest większa zachorowalność u ludzi młodych i nieco bardziej u mężczyzn. Generalnie jest to jednak w większości choroba osób starszych i wiek ma ogromne znaczenie - tłumaczy prof. Bartosz Karaszewski.

Jakie objawy?

Prof. Bartosz Karaszewski jako najważniejszy czynnik ryzyka wymienia nadciśnienie tętnicze, ale także migotanie przedsionków.

- Objawów może być cała masa i każda funkcja mózgowia może być uszkodzona. Jest to zależne od tego, który obszar mózgowia uległ niedokrwieniu. Zacznijmy od asymetrii twarzy, która jest niczym innym jak osłabieniem mięśni po jednej stronie twarzy, a także osłabienie ręki, kończyny górnej mięśni po jednej stronie czy nogi, kończyny dolnej po jednej stronie. Może to też występować razem, tj. policzek, ręka i noga po jednej stronie, ale może być tylko policzek czy tylko kończyna górna - mówi ekspert Jedynki.

Prof. Bartosz Karaszewski w przypadku objawów wskazuje również na asymetryczne zaburzenia czucia lub widzenia, a także na zaburzenia mowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Bartosz Karaszewski (główny ekspert ds. udaru Ministerstwa Zdrowia, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych)

Data emisji: 13.08.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa nadzieja dla chorych na Alzheimera? Badanie działania genisteiny

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 21:10
Na choroby neurodegeneracyjne m.in. chorobę Alzheimera i pląsawicę Huntingtona cierpi na świecie kilkadziesiąt milionów ludzi. Gościem "Eureki" była młoda polska badaczka, dr Karolina Pierzynowska, która rozpracowuje mechanizmy powstawania tych chorób. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mukopolisacharydoza - przyczyny choroby, diagnostyka i możliwości leczenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 19:07
Mukopolisacharydoza (MPS) to bardzo rzadko występująca choroba przemiany materii, dziedziczna i trudna do zdiagnozowania. Występuje raz na 100 tys. urodzeń. Jej przyczyną jest wada metabolizmu, polegająca na gromadzeniu się w organizmie mukopolisacharydów, które uszkadzają komórki i narządy ciała. W efekcie prowadzi to do wyniszczenia niemal całego organizmu dziecka.
rozwiń zwiń