Miecz, topór, groty włóczni... historyczne skarby w jeziorze Lednica

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 22:10
Archeolodzy znaleźli skarby z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto kolejne historyczne skarby: militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i pozostałości po umocnieniach brzegowych z czasów Mieszka I. Od 40 lat Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy współpracują przy odnajdywaniu zabytków sprzed 1000 lat. 
Jezioro Lednickie
Jezioro Lednickie Foto: Shutterstock/Szymon Mucha

Posłuchaj
18:40 Eureka 19.08.mp3 Miecz, topór, groty włóczni... historyczne skarby w jeziorze Lednica (Eureka/Jedynka)

 

To już kolejny sezon badań prowadzonych na tym terenie przez naukowców z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Pydyna oraz dr. inż. Mateusza Popka. 

- W ogólnej świadomości ten teren funkcjonował jako ważne miejsce historyczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Andrzej Pydyn. - Końcówka XIX wieku to specyficzny okres w rozwoju archeologii i zainteresowań historycznych. Wtedy w różnych punktach w Europie wzrasta zainteresowanie starożytnością bardzo szeroko rozumianą. Pojawiają się pierwsze studia, analizy antykwaryczne - dodaje. 

Znaleziska 

Do tej pory odnaleziono m.in. fragmenty mostów z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, łodzie, zgromadzono też największą w Europie Środkowej kolekcję uzbrojenia wczesnośredniowiecznego.

Jak podkreśla gość audycji, pierwsze badania podwodne na Ostrowie Lednickim przeprowadzono na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. - Przeprowadzał je klub nurkowy z Poznania i wtedy po raz pierwszy zlokalizowano przeprawy mostowe. Po czym nastąpiła przerwa w badaniach i podjęto je na początku lat 80. (...) Dzisiaj te badania są kontynuowane przez UMK w Toruniu - wyjaśnia dr hab. Andrzej Pydyn. 


 

Miecz, topór, groty włóczni

Tegoroczny sezon badawczy dostarczył wielu zabytków, tj. wspaniały miecz z inkrustowanym krzyżem czy bogato zdobiony topór. Z wody wyłowiono także bełty do kuszy i groty strzał datowane na XIII-XIX wiek. - To jest jeden z najbardziej bogatych sezonów od kilku lat - wskazuje rozmówca Doroty Truszczak. - Militaria były odnajdywane powszechnie, badania podwodne dostarczały największej kolekcji uzbrojenia wczesnośredniowiecznego w Europie, uzbrojenia, które pochodzi z jednego miejsca - dodaje profesor. 

Do jednego z najbardziej unikatowych znalezisk należy miecz z inkrustowanym niewielkim krzyżem. - Po wstępnym oczyszczeniu, z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że jest inkrustowany złotem - mówi dr hab. Andrzej Pydyn. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr hab. Andrzej Pydyn (kierownik Centrum Archeologii Podwodnej  profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)

Data emisji: 19.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsza polska moneta

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 20:04
100 lat temu Sejm Rzeczpospolitej uchwalił "Ustawę w sprawie nazwy polskiej monety". Po latach zaborów i odmiennych systemów walutowych w obiegu miał pojawić się "złoty". W praktyce ta moneta została wprowadzona do użytku pięć lat później wraz z reforma walutowa Władysława Grabskiego. A który z władców jako pierwszy zaczął bić monety?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tworzyły je wybitne jednostki". Prof. Przemysław Urbańczyk o początkach państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 10:06
- Istotną rolę w tworzeniu się państwa polskiego pełniły wybitne jednostki, które do swojego projektu przekonały ludzi i tak powstało polskie państwo około połowy X wieku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń