"Poland Can Into Space". Sukces polskiej drużyny w zawodach "Hack-a-Sat"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 09:40
Polska drużyna "Poland Can Into Space" zajęła drugie miejsce w finałach prestiżowych  zawodów "Hack-a-Sat", organizowanych przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF). 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sripfoto

Posłuchaj
18:36 Eureka 21.08.mp3 "Poland Can Into Space". Sukces polskiej drużyny w zawodach hakerskich (Eureka/Jedynka)

 

Jak wskazuje Mateusz Szymaniec, pracownik Zespołu Analiz Bieżących Zagrożeń, CERT Polska zainteresowani o konkursie dowiedzieli się na początku tego roku. - Od razu wpadliśmy na pomysł, aby wziąć w nim udział i połączyć siły z innym zespołem CERT w Polsce, który zajmuje się drużynowymi zawodami bezpieczeństwa - mówi. 

Każdego roku odbywa się największa konferencja teleinformatyczna organizowana w Las Vegas. Z powodu epidemii koronawirusa nie można było brać w niej udziału osobiście. - Przy okazji konferencji dzieje się dużo różnych rzeczy i są tzw. "wioski" zajmujące się różnymi technologiami - wyjaśnia Mateusz Szymaniec - W tym roku wojsko amerykańskie wpadło na pomysł, żeby zorganizować taki "village" odnośnie technologii kosmicznych. Celem było aby zainteresowanie ludzi, ekspertów bezpieczeństwa tą branżą i dlatego postanowili zrobić konkurs - dodaje. 

8 ekip spośród 1200 zespołów 

Celem zawodów było odzyskanie kontroli nad satelitą utraconym w wyniku symulowanego ataku hakerskiego. Polski zespół zajął w nich drugie miejsce pośród 8 ekip, wcześniej wyłonionych spośród 1200 zespołów z całego świata.- Miesiąc przed konkursem finałowym otrzymaliśmy prawdziwy model satelity, którego Siły Powietrzne USA używają do szkolenia studentów swojej akademii i na podstawie tego, jak satelita działa musieliśmy rozwiązać pięć zadań, które zbliżały nas do tego, aby uzyskać nad satelitą pełną kontrolę - tłumaczy gość audycji. - Scenariusz przewidywał, że satelita został przejęty przez wrogie siły, odpowiednio zmodyfikowany, uszkodzony. Trzeba było wszystko przeanalizować i zadaniem było odzyskać kontrolę - dodaje. 

Nazwa drużyny

Polska drużyna "Poland Can Into Space" składa się z kilkudziesięciu osób. Jej powstanie było odpowiedzią na internetowe żarty negujące możliwość znaczącego udziału Polski we współczesnych badaniach i eksploracji Kosmosu ("Poland can not into space"). 

- To nawiązanie do żartu, który panuje w internecie. Są takie komiksy rysowane przez różne osoby, w których występuje Polska jako kulka z odwróconą flagą, której zawsze nic się nie udaje - opowiada Mateusz Szymaniec. - Chcieliśmy nazwać tak zespół i udowodnić, że jednak potrafimy zhakować satelity i umieścić na niej nasz kod - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Mateusz Szymaniec (uczestnik konkursu, pracownik Zespołu Analiz Bieżących Zagrożeń, CERT Polska)

Data emisji: 21.08.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans 

Czytaj także

Jak obronić Ziemię przed "kosmicznymi kamieniami"?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 21:50
29 kwietnia koło Ziemi, w odległości około 7,5 km, przeleciała kosmiczna skała o średnicy kilku kilometrów. To jeden z wielu tysięcy kosmicznych kamieni nawiedzających od czasu do czasu okolice naszej planety. Od wielu lat naukowcy szukają obiektów tego typu i sposobów ich zniszczenia, aby wyeliminować potencjalne zagrożenie dla Ziemi.
rozwiń zwiń