Mandat za zbieranie grzybów? Tak, w pewnych sytuacjach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 10:35
Zbieranie grzybów jest w naszym kraju legalne i darmowe, jednak można z grzybobrania wrócić z... mandatem. To wyjątkowe sytuacje, ale możliwe – ostrzega biznesinfo.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Mandaty za zbieranie grzybów to wcale nie jest abstrakcja czy martwy przepis. Co prawda można go dostać w wyjątkowych sytuacjach, ale często do nich dochodzi. Wówczas możemy zostać ukarani mandatem w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł.

Przede wszystkim kary mogą się spodziewać osoby, wjadą do lasu i zaparkują w niedozwolonym miejscu. Straż leśna cały czas przypomina, że w lasach są specjalne drogi do tego przeznaczone.


shutterstock_grzyby 1200.jpg
Niemcy: zebrali więcej grzybów niż pozwala na to prawo. Czeka ich wysoka kara

Co więcej, grzybiarze mogą poruszać się autem po lesie tylko tymi drogami, które są odpowiednio oznaczone. Jednakże mandat można otrzymać także za samo zbieranie grzybów – przypomina serwis.

Mandat czeka też na grzybiarza, który zbiera na terenie rezerwatu przyrody czy parku narodowego oraz na terenie prywatnej posesji. Mandat można otrzymać także za sposób zbierania grzybów. Niedopuszczalne jest niszczenie runa leśnego. Nie wolno także płoszyć dzikich zwierząt czy niszczyć roślinności.

Przyzwyczailiśmy się, że zbieranie grzybów jest w naszym kraju legalne i darmowe. To jednak nie jest oczywistość w innych krajach. Na przykład u naszego zachodniego sąsiada  obowiązuje limit 2 kg grzybów na głowę, natomiast w Holandii grzybobranie jest całkowicie zabronione.

 

grzyby 1200.jpg
Przewodnik grzybiarza, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o grzybach

PolskieRadio24.pl/biznesinfo.pl/DoS

 

Czytaj także

Wybieramy się na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 16:19
Najpiękniejszy czas to ten darowany sobie - na spacerze z bliskimi albo w samotności z dala od ludzkich oczu na… grzybobraniu! Taki rodzaj przedjesiennego sportu wybierzemy w najbliższą niedzielę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesień pod znakiem borowika i podgrzybka. Czas na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 18:17
Po chwilowym ochłodzeniu pogoda znów będzie sprzyjać grzybiarzom. Miłośników tego hobby w Polsce nie brakuje. Zanim jednak wyruszymy do lasów w poszukiwaniu maślaków, borowików i kurek sprawdźmy, jak dobrze je znamy. W Czwórce przyglądamy się im od kapelusza po grzybnię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice grzybów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 12:23
Trwa okres zbierania grzybów. W audycji "Eureka" przekażemy wiele informacji o wartościach odżywczych grzybów. Okazuje się, co potwierdzają badania, że grzyby mają w swoim składzie podobne ilości dobrych składników, co warzywa i owoce, chociaż 90 proc. substancji grzyba to woda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzyby dostarczają tyle samo kalorii co marchewka

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 19:10
Trwa okres zbierania grzybów. Okazuje się, że nieprawdziwe są opinie, że grzyby nie maja żadnych wartości odżywczych, a jedynie smakowe. Okazuje się, co potwierdzają badania, że grzyby mają w swoim składzie podobne ilości dobrych składników, co warzywa i owoce, chociaż 90 proc. substancji grzyba to woda.
rozwiń zwiń