Dziedzictwo Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 19:10
Obrona Westerplatte zapisała się w historii jako symbol bohaterskiej postawy garnizonu polskich żołnierzy po ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową w dniu 1 września 1939 roku o godzinie 4.45, który uznaje się za początek wybuchu II wojny światowej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: shuttesrstock/Curioso.Photography

Wagę rozgrywających się walk podkreślały komunikaty Polskiego Radia - "Westerplatte broni się nadal" - nadawane w pierwszych dniach września w całym kraju. Prof. Grzegorz Berendt wylicza, że 1 września Westerplatte broniło 210 polskich żołnierzy wspomaganych pracownikami cywilnymi, przeważnie rezerwistami. Dysproporcja sił między Polakami a atakującymi Niemcami była jak 1 do 10. - Polskim żołnierzom udało im się odeprzeć pierwszy atak o świcie i zadać Niemcom dotkliwe straty - mówi. Śmierć poniosło ponad stu napastników. Do dziś nie ustalono, ilu Polaków zginęło na Westerplatte. Różne źródła podają liczby od 15 do 23 zabitych. Bardzo dotkliwe straty przyniosły ataki lotnictwa.

Wiosną 1940 roku na Westerplatte utworzono na tym terenie obóz koncentracyjny, filę obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Istniej ona do czerwca 1941 roku. - To był obóz pracy, którego celem było uprzątnięcie terenu, ale też pogłębienie więźniów - mówi historyk, prof. Wojciech Turek.

Do czasów współczesnych pozostaje ono ważnym ośrodkiem kształtowania pamięci historycznej, jej przykładem jest słynne spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą w dniu 12.06.1987 roku, gdzie padły często przywoływane słowa "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować."

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku/Youtube

. .

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: Grzegorz Berendt (prof. Uniwersytetu Gdańskiego, z-ca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), prof. Wojciech Turek (kustosz, pracownik naukowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Data emisji: 2.09.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag


 


Zobacz więcej na temat: Westerplatte Katarzyna Jankowska

Czytaj także

Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 06:00
Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że sytuacja w kraju jest trudna, a dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odkopane losy - Tajemnice Westerplatte" - reportaż Anny Rębas

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 06:45
Od kilku miesięcy na Westerplatte archeolodzy odnajdują szczątki obrońców w miejscu dawnej wojskowej składnicy tranzytowej. Przez te tygodnie reporterka Anna Rębas towarzyszyła im z mikrofonem. Rozmawiała z historykami, archeologami i antropologami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: chcemy, by w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:02
- Współpracujemy regularnie i blisko z MON, żeby w polskiej świadomości został ślad w pamięci godny tego miejsca - tak o przygotowaniach do 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń