Prestiżowe zawody w Kielcach. "Mars jeszcze bardziej marsjański"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 21:10
Mars, czyli Czerwona Planeta, będzie w zasięgu naszej ręki, bo znajdzie się w… Kielcach. Przez 3 dni, od 11 do 13 września, za sprawą zawodów European Rover Challenge 2020. Będzie to już szósta edycja zmagań entuzjastów kosmicznych technologii, która zagości w naszym kraju. - W tym roku Mars jest bardziej marsjański - zapowiada prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński.
Audio
  • European Rover Challenge, czyli najbardziej prestiżowe wydarzenie kosmiczno-robotyczne w Europie (Jedynka/Eureka)
V edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich European Rover Challenge na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, 2019 r.
V edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich European Rover Challenge na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, 2019 r. Foto: PAP/Piotr Polak

European Rover Challenge jest największym wydarzeniem kosmiczno-robotycznym na naszym kontynencie. 33 drużyny z 14 krajów świata rywalizować będą w dwóch konkurencjach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które umożliwią im zdalny udział w zawodach.

- Mamy największy sztuczny tor marsjański na świecie, tj. 50 m na prawie 30 m. W tym roku całkowicie inaczej zbudowaliśmy Marsa (…), aby nieco mniejsze łaziki mogły sobie dać radę. Mars jest bardziej marsjański, ponieważ nie ma żadnych zawodników przy torze. Wszyscy zawodnicy łączą się z nami z całego świata tak, jakby siedzieli w Centrum Kontroli Misji Kosmicznej i łączyli się z łazikiem oddalonym o setki milionów kilometrów na Marsie. Pandemia spowodowała więc, że staliśmy się jeszcze bardziej marsjańscy niż do tej pory - opowiada prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński, organizator i pomysłodawca European Rover Challenge ERC.

Łaziki z Wrocławia, platforma z Doliny Krzemowej

Gość Jedynki zapowiada, że łaziki będą pokonywać jeszcze większą liczbę kraterów niż w poprzednich latach. Pojawią się także pagórki i wzniesienia. A jakiej wielkości będą same roboty? - W tym roku będą trochę mniejsze. Po złożeniu można je nosić jak plecak (…). W gronie jurorów i współorganizatorów znaleźliśmy rozwiązanie dostarczenia własnych robotów inspekcyjnych, które nazywają się "Leo" i pochodzą z Wrocławia - słyszymy w "Eurece".

Z kolei platforma zdalnego zarządzania flotą robotów zaprojektowana została przez amerykański startup z Doliny Krzemowej. Wspomniana platforma umożliwia zarządzanie tzw. chmarą robotów.

- W tej edycji nie będzie robotów przygotowanych przez poszczególne zespoły, tylko wykonane we Wrocławiu. Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ niektórzy zawodnicy w dalszym ciągu nie mogą przylecieć, np. w Kolumbii czy Peru nadal jest lockdown. W wielu miejscach świata zawodnicy do dzisiaj nie mają kontaktu z uczelnią i siedzą w domach, w związku z czym łaziki są uwięzione na ich uczelniach. Poza tym w różnych miejscach na świecie wycofali się sponsorzy - twierdzi Łukasz Wilczyński.

Mimo tych przeciwności w eliminacjach wzięło udział blisko 50 zespołów, a do zawodów zakwalifikowano 33 drużyny, m.in. z Peru, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Jakie zasady?

Jury oceni umiejętności zdalnego sterowania łazikami, które będą pokonywać liczne mniejsze i większe wzniesienia oraz kratery, także będą dokonywać napraw serwisowych. Zawody od strony połączeń będzie kontrolować jedna z najszybszych sieci komputerowych na świecie Akademicka Sieć Komputerowa PIONIER z Politechniki Poznańskiej. Podczas European Rover Challenge 2020 będzie zorganizowana Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych z warsztatami, interaktywnymi pokazami oraz prelekcjami online dla szerokiej publiczności w każdym wieku. Odbędzie się m.in. konferencja mentoringowo-biznesowa dla instytucji i firm z branży kosmicznej.

Współorganizatorami ERC 2020 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dofinansowało projekt z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Łukasz Wilczyński (prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator i pomysłodawca European Rover Challenge ERC)

Data emisji: 8.09.2020 

Godzina emisji: 19.06

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie technologie na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 21:40
Jeden z najbogatszych ludzi na świecie - przedsiębiorca i wizjoner Elon Musk - dyrektor kosmicznej firmy SpaceX, która zajmuje się konstruowaniem rakiet nośnych dla pojazdów kosmicznych, zapowiedział, że już za 20 lat na Marsie będą stałe bazy zasiedlone przez ludzi. Udział w tym mają mieć również polscy naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich w Kielcach. Specjalny tor już gotowy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 16:23
Tor dla łazików marsjańskich, przygotowany na potrzeby międzynarodowych zawodów ERC Space and Robotics Event, które we wrześniu odbędą się w Kielcach, jest gotowy. W oficjalnym otwarciu wziął udział minister nauki i szkolnictwa wyższego, który przejazd pierwszego łazika nawigował zdalnie z Warszawy.
rozwiń zwiń