Jeden z najczęstszych nowotworów - rak jelita grubego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 21:20
Obecnie w Polsce rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym. Dzięki wieloletniej pracy naukowców wiemy jednak, że w Europie można byłoby uniknąć nawet połowy obserwowanych zachorowań na nowotwory. Jak powinniśmy zadbać o nasze zdrowie? 
Audio
  • Jak chronić się przed rakiem jelita grubego? (Jedynka/Eureka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SpeedKingz

W naszym kraju co roku odnotowuje się ponad 15.000 nowych zachorowań na raka jelita grubego. Choroba rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów a przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dzięki badaniom profilaktycznym i usuwaniu polipów możliwe jest znaczące obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.

- Rak jelita grubego jest chorobą, która rozwija się długo, tzn. od zmian przednowotworowych do ujawnienia się raka zwykle mija nawet kilka lat. Nie ma jednak jednego czynnika, że dana osoba zachoruje na raka jelita grubego, a inna osoba będzie cały czas zdrowa. Występują pewne stany przednowotworowe, tj. gruczolaki i są one pewnym błędem rozwoju człowieka. Człowiek rozwija się i w kolejnych latach narażenie na pewne czynniki środowiskowe powoduje, że jakaś część błony śluzowej jelita psuje się i tworzy gruczolak - mówi prof. Lucjan Wyrwicz z Kliniki Gastroenterologii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Ekspert Jedynki dodaje, że gruczolak po pewnym czasie można stać się nowotworem złośliwym.

Kto najczęściej choruje?

Częstość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta z wiekiem. Znacząca większość zdiagnozowanych przypadków występuje u osób po 65. roku życia. Objęcie badaniami kobiet i mężczyzn między 50. a 65. rokiem życia ma na celu wykrycie zmian potencjalnie wyleczalnych, ponieważ w tym wieku 25 proc. osób ma polipy, a 5 proc. jest zagrożonych rozwojem raka.

- Zdarza się, że pacjenci skarżą się na krwawienie z przewodu pokarmowego. Często w młodszych grupach zrzucane to jest na zmianę nienowotworową, tylko naczyniową w jelicie. Dlatego każdy chory zwłaszcza z krwawieniem powinien być oceniony przez lekarza - tłumaczy prof. Lucjan Wyrwicz.

Jakie jeszcze objawy?

Poza tym mogą pojawić się takie objawy jak okresowe bóle brzucha czy zmiana rytmu wypróżnień. - Kolejna grupa objawów to niedokrwistość z innego powodu. Mamy wykonaną morfologię krwi, widzimy mały poziom czerwonych krwinek i trzeba poszukać, gdzie te krwinki tracimy. Rak jelita grubego jest najczęstszą nowotworową przyczyną ich utraty - dodaje prof. Lucjan Wyrwicz.

Kiedy pojawią się tego typu objawy, warto wybrać się do lekarza, aby przeprowadzić badania, które umożliwią ewentualne wykrycie wspomnianej choroby.

Audycja została zrealizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej i jest finansowana ze środków ministra zdrowia.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Lucjan Wyrwicz (Klinika Gastroenterologii Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 10.09.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS

Czytaj także

Nie pal! Zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 22:34
Co roku na choroby nowotworowe zapada ponad 160 tysięcy Polaków, natomiast 100 tysięcy umiera z ich powodu. W przypadku połowy nowotworów można podjąć skuteczne działania profilaktyczne. W pierwszej kolejności należy rzucić palenie papierosów.
rozwiń zwiń