Święta Góra Athos. "Tu kobiety nie mają wstępu"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 21:50
Święta Góra Athos na wschodnim cyplu Płw. Chalkidiki to żywy ośrodek ascezy i mistycyzmu. Pierwszy klasztor powstał niemal dokładnie wtedy, gdy nasz książę Mieszko I przyjmował chrzest. Dziś na rozległych, urwistych zboczach góry działa 20 monasterów, które rządzą się religijnymi prawami, przestrzeganymi tu od średniowiecza.
zabudowania klasztorne na Górze Athos
zabudowania klasztorne na Górze Athos Foto: Shutterstock/Ovchinnikov Pavel

Posłuchaj
21:36 2020_09_18 19_07_250_PR1_Eureka.mp3 Święta Góra Athos. "Tu kobiety nie mają wstępu" (Eureka/Jedynka)

 

Kobietom wstęp wzbroniony 

Bezwzględnie zabraniają one wstępu na Świętą Górę kobietom. - Jest prawo zwane "awatonem", które od dziesięciu wieków zabrania kobietom wstępu na Świętą Górę Athos - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Aleksander Mikołajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Jest to związane ze wschodnim ascetyzmem. Święta Góra jest miejscem zamieszkiwanym przez prawosławnych mnichów, którzy żyją w bardzo surowym reżimie. (...) Mówi się, że kto zostaje mnichem na Świętej Górze, ten umiera dla świata i w związku z tym można powiedzieć, że niedostępność dla kobiet jest jednym z elementów wyrzeczenia się świata, tego ascetyzmu - stwierdza gość audycji. 

Życie mnichów 

Dzisiaj na Świętej Górze Athos mieszka ok. 2 tysięcy mnichów, którzy żyją według średniowiecznych reguł. - Jest to reguła św. Bazylego, ale dostosowana do warunków bytowania na Świętej Górze - wyjaśnia prof. Aleksander Mikołajczak. - Życie toczy się głównie nocą, bo czas, który obowiązuje na Athosie to bizantyński system godzin liczonych od zachodu słońca. Większość nabożeństw oraz liturgie odbywają się nocą i mnisi są w nie zaangażowani - opowiada. 

Mnisi na Świętej Górze śpią ok. 4 godzin dziennie, reszta czasu przeznaczona jest na pracę i modlitwę. - Na Świętej Górze życie nie jest tylko związane z modlitwą ale również z pracą na rzecz monasteru i wspólnoty, jak również pielgrzymów, którzy ich odwiedzają - dodaje profesor. 

"Athos. Wzrok Świętej Góry"

Prof. Aleksander Mikołajczak wraz z z prof. Rafałem Dymczykiem są autorami ukazującej się pracy "Athos. Wzrok Świętej Góry". Książka ta różni się od innych ujęć athoskiej problematyki, bowiem prowadzona narracja wypływa nie tylko z badań, ale także doznań i emocji, jakich autorzy - za sprawą oglądanych rzeczy - doświadczyli na Świętej Górze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość:  prof. Aleksander Mikołajczak (UAM w Poznaniu)

Data emisji: 18.09.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minojscy artyści w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:30
Naukowcy z University of Arizona właśnie opublikowali wyniki badań radiowęglowych nowych próbek popiołów wulkanu z Thery, które wskazują, że erupcja, która zniszczyła cywilizację minojską w Grecji, miała miejsce ok. połowy XVI w p.n.e., a nie jak dowodziły dotychczasowe badania ok. stu lat wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marmury lorda Elgina. Brytyjsko-grecki spór o zabytki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 19:10
Od lat Grecy upominają się o zwrot tzw. marmurów lorda Elgina. Są to fragmenty dekoracji Partenonu, czyli świątyni Ateny z ateńskiego Akropolu, które zostały wywiezione z Grecji na początku XIX w. przez ówczesnego angielskiego ambasadora w Konstantynopolu Thomasa Bruce’a, 7. lorda Elgin.
rozwiń zwiń