Samobójcy są wśród nas – to często nasi najbliżsi. Każdy może im pomóc

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 21:03
Specjaliści zwracają uwagę, że decyzja o samobójstwie nie przychodzi nagle. - Myśli samobójcze są jak temperatura, one się zbierają, wzrastają, są bardzo intensywne i wystarczy prosty gest, żeby w kulminacji tej temperatury pojawił się drugi człowiek, który wysłucha i da oparcie - mówi dr Halszka Witkowska. Zapobieganiu samobójstwom poświęcona jest kampania "Życie warte jest rozmowy".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Counselling

W Polsce codziennie samobójstwo popełnia 15 osób, ale prób samobójczych jest znacznie więcej, choć w naszym kraju nie prowadzi się tych statystyk. WHO szacuje, że na jedno udane samobójstwo przypada ok. 10 prób, a wśród dzieci i młodzieży współczynnik ten rośnie i wynosi jak 1:100.


Posłuchaj
20:54 2020_09_21 19_07_16_PR1_eureka.mp3 Każdy może przeszkodzić próbie samobójstwa (Eureka/Jedynka)

 

- Każde samobójstwo wpływa na 20 osób z otoczenia - zauważa gość Programu 1 Polskiego Radia. Jest to rodzina, współpracownicy, przyjaciele. Wskazuje, że 12 na 15 samobójstw dotyczy mężczyzn. Im trudniej się otworzyć, przyznać do porażki, do problemu. - Mężczyźni są też w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o poradzenie sobie ze znalezieniem swojej funkcji społecznej - podkreśla suicytolog (*).

Zwraca uwagę, że statystyczny samobójca to mężczyzna w wieku 40-60 lat z małej miejscowości, często z chorobą alkoholową i po rozwodzie. - Nie ukrywam, że to grupa, do której trudno dotrzeć z pomocą - przyznaje. Zaznacza, że wśród dzieci nie notuje się wzrostu samobójstw, ale wzrosła liczba prób samobójczych. - To grupa podwyższonego ryzyka, bo taką próbę można powtórzyć już z tragicznym końcem - mówi.

Ekspert wyjaśnia, że każdy, niekoniecznie psychiatra, czy psycholog, może udzielić pomocy ewentualnemu samobójcy. - Każdy może wysłuchać i wesprzeć drugiego człowieka nie oceniając go, dać wsparcie nawet chwila rozmowy - podkreśla. Gość radiowej Jedynki radzi, że zawsze można skorzystać z linii wsparcia pod numerem telefonu 800 70 22 22, a dla dzieci i młodzieży jest do dyspozycji numer Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 116 111. To telefony nie tylko dla osób myślących o samobójstwie, można tu również uzyskać poradę, jak pomóc komuś w kryzysie.


Dr Halszka Witkowska mówi też o uwarunkowaniach psychologicznych, społecznych, neurologicznych i genetycznych zachowań samobójczych, o poszukiwaniu sposobów zapobiegania aktom samodestrukcji i o terapiach po próbach samobójczych.     

(*) Suicydologia - interdyscyplinarna nauka zajmująca się samobójstwami, próbami samobójczymi oraz szeroko pojętą autodestruktywnością.


***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach audycji Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr Halszka Witkowska (Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, inicjatorka i koordynatorka kampanii "Życie warte jest rozmowy")

Data emisji: 21.09.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag

Czytaj także

Rośnie odsetek samobójstw spowodowanych depresją

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 19:37
Szacuje się, że za dwa lata depresja znajdzie się na drugim miejscu w rankingu największych problemów zdrowotnych. O chorobie w audycji opowiada dr Sławomir Murawiec z Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze szczęścia nie dają, czyli o przyczynach rozwoju depresji

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 17:25
Cierpi na nią 350 mln ludzi, z czego w Polsce aż 1,5 mln. Zajmuje czwarte miejsce na liście problemów zdrowotnych świata. Kiedy nadchodzi depresja, wszystko traci sens. Jak sobie z tym poradzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znikające dzieci. Stop samobójstwom u nastolatków w depresji

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 21:55
4 lutego ruszyła 14 edycja kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Według aktualnych danych WHO na depresję cierpi ok. 350 mln osób, a niemal milion corocznie popełnia samobójstwo (przy czym liczba prób samobójczych jest prawdopodobnie nawet do 20 razy wyższa). W Polsce z chorobą zmaga się nawet do 3 mln ludzi. Tylko w 2018 roku 97 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia popełniło w Polsce samobójstwo. 
rozwiń zwiń