Kanarek, papuga, szpak. Czy ptaki powinny mieszkać z ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 14:05
Zanim zdecydujemy się na zakup ptaka, warto poznać ich gatunki i wymagania. Musimy nie tylko wiedzieć jak dużej klatki potrzebuje dany gatunek, lecz także ile czasu należy mu poświęcić. - Należy kupić odpowiednią książkę, przeczytać, sprawdzić, gdzie w naturze dany ptak występuje i jakich potrzebuje warunków - radzi Kacper Kowalczyk, lekarz weterynarii. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
07:57 _PR1_AAC 2020_09_22-10-21-16.mp3 Kanarek, papuga, szpak. Czy ptaki powinny mieszkać z ludźmi? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Ptaki domowe, które nadają się do klatki trzymanej w domu, to przede wszystkim różne rasy papug, kanarki, rasy wróblowate jak zeberki czy amadyny, mewki japońskie i wiele innych. Do hodowli w domu dostępne są głównie ptaki egzotyczne, których gatunki nie są zagrożone wyginięciem lub ptaki hodowlane. Poza tym różne gatunki ptaków odmiennie zachowują się w kontaktach z człowiekiem. Różne też są ich umiejętności. Ale poszczególne osobniki tego samego gatunku różnią się też między sobą, podobnie jak ludzie. 


źródło: Papuzia Telewizja/Youtube

Ptaki ręcznie karmione czy wychowane przez rodziców?

- Jestem zwolennikiem tego, że jak już chcemy mieć ptaka, to żeby był on wychowany przez swoich rodziców - uważa weterynarz. - Ten ptak wie, że jest przedstawicielem tego a nie innego gatunku, poza tym ptaki ręcznie karmione częściej zmagają się z chorobami zakaźnymi - tłumaczy Kacper Kowalczyk. 

Czy gatunek ptaka ma znaczenie?

Zdaniem rozmówcy Grzegorza Frątczaka i Joanny Racewicz, jeżeli odpowiednio przygotujemy się do zakupu, gatunek ptaka nie ma większego znaczenia. - Niekórzy uważają, że są pewne gatunki łatwiejsze bądź trudniejsze w utrzymaniu. Ja uważam, że jak jesteśmy dobrze przygotowani to możemy przyjąć pod swój dach każdy rodzaj ptaka - ocenia. 

Papużki nierozłączki 

Ich wymowna nazwa często wprowadza w błąd. Z jej powodu wiele osób sądzi, że nierozłączki mogą żyć tylko w parach . -Człowiek może zastąpić papudze drugą papugę, jednak to nie będzie korzystane dla tego ptaka - mówi Kacper Kowalczyk. - Nie jesteśmy w stanie poświęcić ogromnej ilości czasu, jakiej ten ptak potrzebuje i rodzi się dużo problemów behawioralnych. Papuga może zacząć się dziwnie zachowywać, np. wyskubywać pióra, chcąc zwrócić na siebie uwagę - dodaje gość audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Grzegorz Frątczak, Joanna Racewicz 

Gość: Kacper Kowalczyk (weterynarz)

Data emisji: 22.09.2020r. 

Godzina emisji: 10.22

ans