Przez obóz przeszło 650 tys. osób. Małgorzata Bojanowska, dyrektor Muzeum Dulag 121 opowiada, że dawne ZNTK opróżniono z robotników i maszyn, które wywieziono do Rzeszy. - Pozostały puste, brudne hale, nieprzystosowane do pomieszczenia ludzi bez sanitariatów - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Były dni, że w obozie przebywało do 70 tys. ludzi przywiezionych ze stolicy kolejką.
21:24 Eureka 30-9-2020.mp3 Gehenna mieszkańców Warszawy po powstaniu w obozie przejściowym w Pruszkowie (Eureka/Jedynka)
Z pobytem w obozie Dulag 121 wiąże się wiele dramatycznych wydarzeń będących udziałem warszawskich rodzin. Weronika Wosińska, historyk precyzuje, że do obozu trafiały osoby, które wiele dni spędziły podczas walk w Warszawie w piwnicach, w złym stanie fizycznym i psychicznym, rozdzielone z rodzinami. Całą odpowiedzialność za zapewnienie opieki medycznej i żywności zrzucono na władze Pruszkowa. mieszkańcy i personel medyczny pomagali jak mogli, a za pomoc można było pojechać do Auschwitz. - I tak się wielu przypadkach stało - mówi Małgorzata Bojanowska. Mimo to, 100 tys. obozowiczom udało się uciec.
Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy jest obchodzony 2 października i nawiązuje do historii mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem, a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach bądź zostali wypędzeni z miasta.
W audycji można posłuchać archiwalnych nagrań osób, które przeszły przez obóz.
Dyrektor Dulag 121 apeluje, aby nadsyłać informacje o tych, którzy przeszli przez obóz, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty
Polskie Radio jest patronem Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: Małgorzata Bojanowska (dyrektor Muzeum Dulag 121), Weronika Wosińska (historyk i psycholog Muzeum Dulag 121)
Data emisji: 30.09.2020
Godzina emisji: 19.07
ag