"Tędy przeszła Warszawa" - Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 19:07
Obóz przejściowy Dulag 121 był przeznaczony dla ludności cywilnej i powstał w sierpniu 1944 roku w Pruszkowie na terenie warsztatów kolejowych we wschodniej dzielnicy Żbików. Z powstańczej Warszawy wysiedlano mieszkańców i kierowano najpierw do obozu, a następnie docelowo na roboty przymusowe do Rzeszy, czy do obozów koncentracyjnych. Był też obozem jenieckim dla żołnierzy powstania.
Mieszkańcy Warszawy w drodze do obozu Dulag w Pruszkowie
Mieszkańcy Warszawy w drodze do obozu Dulag w PruszkowieFoto: Z archiwum Muzeum Warszawy

Przez obóz przeszło 650 tys. osób. Małgorzata Bojanowska, dyrektor Muzeum Dulag 121 opowiada, że dawne ZNTK opróżniono z robotników i maszyn, które wywieziono do Rzeszy. - Pozostały puste, brudne hale, nieprzystosowane do pomieszczenia ludzi bez sanitariatów - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Były dni, że w obozie przebywało do 70 tys. ludzi przywiezionych ze stolicy kolejką. 

Posłuchaj
21:24 Eureka 30-9-2020.mp3 Gehenna mieszkańców Warszawy po powstaniu w obozie przejściowym w Pruszkowie (Eureka/Jedynka)

Z pobytem w obozie Dulag 121 wiąże się wiele dramatycznych wydarzeń będących udziałem warszawskich rodzin. Weronika Wosińska, historyk precyzuje, że do obozu trafiały osoby, które wiele dni spędziły podczas walk w Warszawie w piwnicach, w złym stanie fizycznym i psychicznym, rozdzielone z rodzinami. Całą odpowiedzialność za zapewnienie opieki medycznej i żywności zrzucono na władze Pruszkowa. mieszkańcy i personel medyczny pomagali jak mogli, a za pomoc można było pojechać do Auschwitz. - I tak się wielu przypadkach stało - mówi Małgorzata Bojanowska. Mimo to, 100 tys. obozowiczom udało się uciec.

Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy jest obchodzony 2 października i nawiązuje do historii mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem, a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach bądź zostali wypędzeni z miasta.

W audycji można posłuchać archiwalnych nagrań osób, które przeszły przez obóz.

Dyrektor Dulag 121 apeluje, aby nadsyłać informacje o tych, którzy przeszli przez obóz, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty

Polskie Radio jest patronem Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: Małgorzata Bojanowska (dyrektor Muzeum Dulag 121), Weronika Wosińska (historyk i psycholog Muzeum Dulag 121)

Data emisji: 30.09.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dulag 121. Kiedyś obóz przejściowy dla warszawiaków, dziś muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 15:02
- W początkowych dniach Powstania Warszawskiego ludność cywilna stolicy była pędzona do Pruszkowa i umieszczana w obozie przejściowym Dulag 121 założonym przez Niemców - mówiła w radiowej Jedynce Elżbieta Smolińska, starosta pruszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec Powstania Warszawskiego "oznaczał dla warszawiaków początek gehenny"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 18:04
Data rozpoczęcia powstania warszawskiego – 1 sierpnia 1944 roku – jest znana niemal wszystkim Polakom. Jednak moment zakończenia niepodległościowego zrywu, tragicznego w skutkach, wielu osobom umyka. Koniec działań zbrojnych w stolicy oznaczał dla warszawiaków początek gehenny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Patryk Pleskot: ginęli wszyscy, od kobiet w ciąży i noworodki po starców

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 21:30
- Wycieńczonych ludzi pędzono piechotą z Warszawy do Pruszkowa. Obóz egzystował obok Powstania Warszawskiego – mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, o istniejącym w Pruszkowie niemieckim obozie przejściowym Dulag 121.
rozwiń zwiń