Średniowieczny klasztor w technologii 3D. "Wirtualna Nubia"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 19:09
Jak przenieść się do wnętrza średniowiecznego klasztoru w Sudanie sprzed 1300 lat? Wystarczy wejść na portal "Wirtualna Nubia" stworzony przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki trójwymiarowym wizualizacjom zrekonstruowane cyfrowo budynki kompleksu monastycznego w Ghazali można zwiedzać, nie wychodząc z domu.
Widok z góry klasztoru w Ghazali,
Widok z góry klasztoru w Ghazali,Foto: M.Bogacki

Na tym stanowisku archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prowadzili prace eksploracyjne w latach 2012-2018 z myślą o udostępnieniu go zwiedzającym. Wiele pozostałości odkrywanych podczas wykopalisk nie wygląda jednak dla laika imponująco. Zachowane są zwykle dolne partie ścian lub fundamenty.


Posłuchaj
21:01 Eureka 2-10-2020.mp3 Starożytny klasztor w Nubii (Eureka/Jedynka)

 

Dzięki współpracy archeologów, architektów i grafików komputerowych odtworzono wygląd tych części klasztoru, które nie przetrwały do naszych czasów, a następnie nadano wirtualnym powierzchniom wygląd materiału, z którego były wykonane w rzeczywistości. Oprócz materiałów na ściany i podłogi, takich jak tynk czy kamień, odtworzono także malowidła oraz inskrypcje wyryte w ścianach. Efekty tych prac można oglądać na stronie internetowej "Wirtualnej Nubii".    

Dormitorium, widok wnętrza Dormitorium, widok wnętrza

Nubia to kraina, której północne rubieże leżą na pograniczy egipsko-sudańskim, a południowe sięgają aż po stolicę Sudanu Chartum. Mieszkańcy tych terenów bardzo wcześnie, bo już w VI wieku przyjęli chrześcijaństwo, czego przejawem były liczne kościoły i klasztory, stawiane głównie wzdłuż brzegów Nilu. Jednym z takich klasztorów był właśnie klasztor w Gazali.

Dr Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW wyjaśnia ideę komputerowego projektu. - Chcieliśmy udostępnić zabytki Sudanu tym osobom, które prawdopodobnie nigdy do Sudanu nie trafią - mówi naukowiec. A dzięki projektowi "Wirtualna Nubia" mogą znaleźć się w tym samym miejscu, w którym polska misja prowadziła wykopaliska.

Prace wykopaliskowe rozpoczęły się w 2012 roku. Klasztor był całkowicie zasypany, a warstwa piachu miała grubość do czterech metrów. Choć ściany były widoczne. Dr Obłuski podkreśla też, że chciano spopularyzować nubiologie

Maciej Wyżgoł, kierownik projektu "Wirtualna Nubia", wyjaśnia jak narodził się pomysł wirtualnego pokazania klasztoru, a Agnieszka Wujec, architekt, mówi o szczegółach technicznych i przyznaje, że największą trudnością było ustalenie wysokości pomieszczeń i proporcji budowli. Nie zachowały się tynki wewnętrzne, które były kiedyś bardzo bogato zdobione.

Do końca roku naukowcy chcą w podobny sposób udostępnić kolejny klasztor w Starej Dongolii, w którym malowidła naścienne zachowały się, a odkrycie tego klasztoru jest porównywane do odkrycia fresków w Farras.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Artur Obłuski (dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, szef polskiej misji wykopaliskowej w Ghazali), Agnieszka Wujec (architekt), Maciej Wyżgoł (archeolog, kierownik projektu "Wirtualna Nubia")

Data emisji: 2.10.2020 r. 

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Miecz, topór, groty włóczni... historyczne skarby w jeziorze Lednica

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 22:10
Archeolodzy znaleźli skarby z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto kolejne historyczne skarby: militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i pozostałości po umocnieniach brzegowych z czasów Mieszka I. Od 40 lat Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy współpracują przy odnajdywaniu zabytków sprzed 1000 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Przemysław Urbańczyk. Archeolog, który idzie pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:30
Podważanie utartych poglądów i formułowanie nowych hipotez - to jego specjalność. W Skandynawii odkrył półziemianki, które przypisał Słowianom biorącym udział w pierwszych wikińskich wyprawach. Przodków Mieszka I wywodzi z państwa wielkomorawskiego, zaprzecza istnieniu plemion Polan i Wiślan oraz sugeruje, że nazwa "Polska" została wymyślona... w Rzymie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnice skrywają manuskrypty odkryte w Wielkim Meczecie?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 19:07
Niemal 50 lat temu, w czasie remontu Wielkiego Meczetu w Sanie, stolicy Jemenu, robotnicy niespodziewanie odkryli skrytkę, a w niej 12 tysięcy fragmentów kart i zwojów papirusowych. Znalezisko, spakowane do 20 worków po ziemniakach, czekało kolejne lata, by wreszcie doczekać się konserwacji i naukowej analizy.
rozwiń zwiń