Leczenie trudno gojących się ran. Powstaną nowe metody?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 19:07
Dr Honorata Kraśkiewicz otrzymała grant na prace nad hydrożelami zawierającymi czynniki z komórek macierzystych, które dają nowe możliwości w leczeniu ran przewlekłych. Obecnie na te schorzenia cierpi w Polsce około pół mln osób. Czy uda się opracować nowe metody leczenia trudno gojących się ran? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sirisak_baokaew/shutterstock

Przełomowa technika walki z Alzheimerem, ma być testowana na ludziach
"To jest cena, którą płacimy za starzenie się". Ekspert o chorobie Alzheimera

Nasz gość jest młodą, polską badaczką z Laboratorium Biologii Komórek Macierzystych i Nowotworowych Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Ponadto dr Honorata Kraśkiewicz jest laureatką programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej "POWROTY".


Posłuchaj
20:54 2020_10_05 19_09_08_PR1_eureka.mp3 Badania nad preparatem ułatwiającym leczenie ran trudno gojących się (Eureka/Jedynka)

 

Po ukończeniu studiów biotechnologicznych Honorata Kraśkiewicz wyjechała do Irlandii. Pracowała w firmie technologicznej, dla której również ważne były komercyjne aspekty prac naukowych. - Podobała mi się ta praca, ponieważ jest krótka droga od badań do zastosowania - przyznaje. Przy okazji poznała też problemy, pojawiające się podczas produkcji. Zwraca uwagę, że naukowcy często wymyślą coś wspaniałego, ale nie zdają sobie sprawy ze wszystkich czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę, wdrażając pomysł do produkcji.

Wskazuje, że trudno gojące się rany to przede wszystkim stopa cukrzycowa przy cukrzycy typu II. W Polsce z tego powodu przeprowadza się ok. 14 tys. amputacji rocznie. W okresie 5 lat po amputacji umiera połowa chorych. Są również owrzodzenia żylne i odleżyny.

Gość Programu 1 Polskiego Radia ma nadzieje, że w terapii z ranami pomogą komórki macierzyste, czyli komórki stanowiące podstawę do budowy innych tkanek i narządów. Jednak terapia komórkami macierzystymi ma też swoje ograniczenia. Dlatego praca badaczki poszła w kierunku stworzenia linii produkcyjnej komórek macierzystych, na której komórki te mogą być hodowane dłuższy czas i nie muszą pochodzić od osoby, która zostanie poddana terapii.


Jaką drogę przebył wirus SARS-CoV-2 zanim dotarł do Polski? 🔍 Można się tego dowiedzieć dzięki sekwencjonowaniu genów....

Opublikowany przez Polska Akademia Nauk Wtorek, 9 czerwca 2020

Naukowcy pozyskali z komórek macierzystych wiele substancji białkowych, które przyspieszają proces leczenia ran. - Obecnie pracujemy nad sposobem przekazania tego na miejsce leczenia - wyjaśnia. Takim środkiem ma być hydrożel. Badacze mają nadzieję, że ich preparat będzie przydatny przy leczeniu innych schorzeń, gdzie potrzebna jest regeneracja tkanek, nie tylko ran przewlekłych, ale na razie skupiają się tylko na rozwiązaniu tego jednego problemu.

Dr Honorata Kraśkiewicz przyznaje, że badacze jeszcze przed sobą mają badania kliniczne, które są obwarowane pewnymi procedurami, choćby przestrzeganiem warunków czystości. - U nas w instytucie nie mamy takich laboratoriów - zauważa.

***

Tytuł audycji:  Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr Honorata Kraśkiewicz (Laboratorium Biologii Komórek Macierzystych i Nowotworowych Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, laureatka programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej "POWROTY")

Data emisji: 5.10.2020 

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samobójcy są wśród nas – to często nasi najbliżsi. Każdy może im pomóc

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 21:03
Specjaliści zwracają uwagę, że decyzja o samobójstwie nie przychodzi nagle. - Myśli samobójcze są jak temperatura, one się zbierają, wzrastają, są bardzo intensywne i wystarczy prosty gest, żeby w kulminacji tej temperatury pojawił się drugi człowiek, który wysłucha i da oparcie - mówi dr Halszka Witkowska. Zapobieganiu samobójstwom poświęcona jest kampania "Życie warte jest rozmowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natura inspiracją do tworzenia materiałów izolacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:30
- To jest coś niesamowitego, kiedy widzimy, jak w tej lodowatej, zamarzniętej wodzie i w tych warunkach, zwierzęta te czują się tak swobodnie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Urszula Stachewicz. Dlaczego warto naśladować budowę piór pingwinów, sierści niedźwiedzi polarnych czy zębów i skóry krokodyla?
rozwiń zwiń