Nobel z fizyki i tureckie namioty

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 22:11
Trójka fizyków otrzymała tegoroczną Nagrodę Nobla za badania tzw. czarnych dziur. W "Eurece" mówimy, jakie dokonania zapewniły im nagrodę. Odwiedzamy również wystawę "Namioty tureckie" w Zamku Królewskim na Wawelu.
Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla 202 w dziedzinie fizyki
Ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla 202 w dziedzinie fizykiFoto: PAP/ EPA/Fredrik Sandberg

Komitet Noblowski zdecydował w tym roku o podziale Nagrody Nobla z fizyki między trójkę naukowców - Brytyjczyka Rogera Penrose'a, Niemca Reinharda Genzela i Amerykankę Andreę Ghez. Połowa nagrody została przyznana Rogerowi Penrose, który - jak zapisano w uzasadnieniu - "wykazał, w jaki sposób teoria względności doprowadziła do powstania czarnych dziur". Druga połowa przypadła pozostałej dwójce naukowców, za - jak napisano - odkrycie, "że niewidzialny i niezwykle silny obiekt rządzi orbitami gwiazd w centrum naszej galaktyki".


Posłuchaj
21:35 2020_10_06 19_07_25_PR1_eureka.mp3 Nagroda Nobla z fizyki i wystawa tureckich namiotów na Wawelu (Eureka/Jedynka)

 

Prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że wybór nie był zaskoczeniem. - Penrose od bardzo dawna powinien dostać nagrodę Nobla, on zajmował się bardzo wieloma rzeczami w życiu, m.in. właśnie przewidział, że istnieją struktury nieperiodyczne – mówi. Wyjaśnił też twierdzenie osobliwości Hawkinga-Penrose’a, że każdy wystarczająco gęsty zlepek materii musi się zapaść w czarną dziurę. Wcześniej było to niejasne. Wykazał również stabilność czarnych dziur, to znaczy właśnie nawet niesymetryczne czarne dziury są stabilne.

A pozostała dwójka naukowców wykazała, że czarna dziura jest w centrum naszej galaktyki i prawdopodobnie w środku wszystkich galaktyk. Naukowiec zwraca uwagę, że przy badaniach takich, jak obserwacje czarnych dziur może nie mamy z tego namacalnych korzyści, ale przy okazji powstają bardzo wysublimowane technologie, wykorzystywane potem w życiu codziennym, czego najlepszym przykładem jest internet, który pierwotnie miał służyć komunikacji między naukowcami.

W drugiej części audycji była mowa o otwartej w Zamku Królewskim na Wawelu wystawie "Sztuka Wschodu - namioty tureckie". Ekspozycja namiotów tureckich przenosi nas do niezwykłego i egzotycznego świata Orientu, w którym namioty, owe ruchome pałace, tworzyły prawdziwe miasta armii tureckiej. Prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku przypomina, że podobna wystawa było otwarta 20 lat temu, ale ze względów konserwatorskich musiała zostać zamknięta.

#wawelotwarty #wawelblizej #wystawawawel Zwiedzać naszą wystawę „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”, to jak udać się w...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Środa, 30 września 2020

- Mamy do czynienia z namiotami, które mają bardzo różnorodną proweniencję. Najwspanialsze namioty to namioty, które trafiły do kolekcji jeszcze przed drugą wojną światową i pochodzą z drezdeńskiej kolekcji saskiej - mówi dyrektor. Wyjaśnia, że były własnością króla Augusta II, który oczywiście je wywiózł z Polski.

Prof. Andrzej Betlej zwraca uwagę, że proces konserwacji namiotów i to nie wszystkich trwał kilkanaście lat. - Mamy na Zamku siedem namiotów, a prezentujemy trzy i pół namiotu –-podkreśla. Wystawa namiotów uzupełniana jest dziełami sztuki Orientu. Są również militaria, a wśród nich arcyciekawy obiekt w postaci tzw. głowni szabli Kara Mustafy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Krzysztof Meissner (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 6.10.2020 

Godzina emisji: 19.07

ag

Czytaj także

Zamek Królewski na Wawelu ośrodkiem badań naukowych

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 19:07
Zamek Królewski na Wawelu to nie tylko skarbnica dziejów Polski i atrakcja turystyczna Krakowa. Muzeum jest również ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym. Na Zamku prowadzone są prace archeologiczne. Niedawno odsłonięto fragment muru z przełomu XIII i XIV wieku, którego istnienia nie podejrzewano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie sezonu letniego w Zamku Królewskim na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 19:07
Zbliża się sezon turystyczny, ale w tym roku zwiedzanie obiektów turystycznych będzie z pewnością wyglądało trochę inaczej niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Z letnią ofertą występuje Zamek Królewski na Wawelu.
rozwiń zwiń