Zygmunt II August – władca i bibliofil

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 19:08
W 500. rocznicę urodzin króla Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę złożoną z bogatego królewskiego księgozbioru. Gromadzenie ksiąg było elementem splendoru dworu, dzięki nim utrzymywano kontakt z ideami Zachodu.
Zygmunt II August
Zygmunt II AugustFoto: Commons wikimedia

Prywatna i fundacyjna biblioteka króla stała się na tle innych bibliotek europejskich zjawiskiem wyjątkowym. Na wystawie prezentowane są egzemplarze z kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich, w tym najcenniejszy druk w zbiorach - pierwsze, norymberskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach" z 1543 roku. Pod wpływem zastrzeżeń wysuniętych przez cenzurę kościelną, aby nie podkreślać ruchu obrotowego Ziemi tytuł "De revolutionibus" ("O obrotach") zmieniono dodając drugi człon "O obrotach ciał niebieskich" ("De revolutionibus orbium coelestium").


Posłuchaj
21:17 2020_10_14 19_08_38_PR1_EUREKA.mp3 Wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie (Eureka/Jedynka)

 

Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum, podkreśla, że Zygmunt II August, który zakończył dynastię Jagiellonów zgromadził ok. czterech tysięcy woluminów w swej bibliotece. - Posiadanie biblioteki było elementem królewskiego czy władczego splendoru, ale również znakiem rozwijania ośrodka intelektualnego wokół dworu królewskiego - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia.

Niestety zawirowania historii spowodowały, że biblioteka została rozproszona i obecnie w krakowskim muzeum są zaledwie 633 woluminy z królewskiego zbioru. Jest prezentowana w Pałacu Czartoryskich, tam gdzie "Dama z gronostajem". Wystawa potrwa do 31 stycznia 2021 roku.

Historia Muzeum Narodowego w Krakowie rozpoczęła się w 1879 roku jest placówką o największej liczbie kolekcji, budynków i stałych galerii w Polsce, a muzealne zbiory przekraczają 900 tysięcy eksponatów. najnowszą wystawą jest "Geniusz Baroku. Szymon Czechowicz", która będzie okazją do spotkania ze sztuką późnego baroku.

Geniusz baroku: Szymon Czechowicz: wystawa w liczbach! 213 dzieł z Polski, Francji, Litwy, Ukrainy, USA i Włoch....

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie Wtorek, 13 października 2020

Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum, przypomina sylwetkę artysty, który na 20 lat osiadł w Rzymie, stolicy baroku i tam doskonalił swe umiejętności. Po powrocie do Polski osiadł w Warszawie i tam wykonywał swe prace, które głównie dekorowały kościoły i kaplice. Malował również portrety jego mecenasów, a tym samym galerią postaci II. poł. XVII wieku. - De facto on stworzył polskie malarstwo barokowe - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Wystawa zostanie zamknięta w 3. tygodniu lutego 2021 roku.

Zaś w domu Jana Matejki można z kolei zobaczyć różne kameralne prace mistrza na wystawie "Jan Matejko, Różne opowieści". Wystawa potrwa do 31 stycznia 2021 roku.

Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie mozna zwiedzać wirtualnie wchodząc na stronę placówki.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 14.10.2020 

Godzina emisji: 19.09

ag

Czytaj także

Królowa, za której czasów narodził się mit Polski od morza do morza

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 15:36
Zapraszamy do wspólnej zabawy. Tym razem konkursowe pytania dotyczą ciekawostek z życia Jadwigi Andegaweńskiej - królowej Polski, świętej Jadwigi, kanonizowanej w 1997 roku.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nobel z fizyki i tureckie namioty

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 22:11
Trójka fizyków otrzymała tegoroczną Nagrodę Nobla za badania tzw. czarnych dziur. W "Eurece" mówimy, jakie dokonania zapewniły im nagrodę. Odwiedzamy również wystawę "Namioty tureckie" w Zamku Królewskim na Wawelu.
rozwiń zwiń