Komitet Noblowski zdecydował w tym roku o podziale Nagrody Nobla z fizyki między trójkę naukowców - Brytyjczyka Rogera Penrose'a, Niemca Reinharda Genzela i Amerykankę Andreę Ghez. Połowa nagrody została przyznana Rogerowi Penrose, który - jak zapisano w uzasadnieniu - "wykazał, w jaki sposób teoria względności doprowadziła do powstania czarnych dziur". Druga połowa przypadła pozostałej dwójce naukowców, za - jak napisano - odkrycie, "że niewidzialny i niezwykle silny obiekt rządzi orbitami gwiazd w centrum naszej galaktyki".
21:35 2020_10_06 19_07_25_PR1_eureka.mp3 Nagroda Nobla z fizyki i wystawa tureckich namiotów na Wawelu (Eureka/Jedynka)
Prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przyznaje, że wybór nie był zaskoczeniem. - Penrose od bardzo dawna powinien dostać nagrodę Nobla, on zajmował się bardzo wieloma rzeczami w życiu, m.in. właśnie przewidział, że istnieją struktury nieperiodyczne – mówi. Wyjaśnił też twierdzenie osobliwości Hawkinga-Penrose’a, że każdy wystarczająco gęsty zlepek materii musi się zapaść w czarną dziurę. Wcześniej było to niejasne. Wykazał również stabilność czarnych dziur, to znaczy właśnie nawet niesymetryczne czarne dziury są stabilne.
A pozostała dwójka naukowców wykazała, że czarna dziura jest w centrum naszej galaktyki i prawdopodobnie w środku wszystkich galaktyk. Naukowiec zwraca uwagę, że przy badaniach takich, jak obserwacje czarnych dziur może nie mamy z tego namacalnych korzyści, ale przy okazji powstają bardzo wysublimowane technologie, wykorzystywane potem w życiu codziennym, czego najlepszym przykładem jest internet, który pierwotnie miał służyć komunikacji między naukowcami.
W drugiej części audycji była mowa o otwartej w Zamku Królewskim na Wawelu wystawie "Sztuka Wschodu - namioty tureckie". Ekspozycja namiotów tureckich przenosi nas do niezwykłego i egzotycznego świata Orientu, w którym namioty, owe ruchome pałace, tworzyły prawdziwe miasta armii tureckiej. Prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku przypomina, że podobna wystawa było otwarta 20 lat temu, ale ze względów konserwatorskich musiała zostać zamknięta.
#wawelotwarty #wawelblizej #wystawawawel Zwiedzać naszą wystawę „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”, to jak udać się w...
Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Środa, 30 września 2020
- Mamy do czynienia z namiotami, które mają bardzo różnorodną proweniencję. Najwspanialsze namioty to namioty, które trafiły do kolekcji jeszcze przed drugą wojną światową i pochodzą z drezdeńskiej kolekcji saskiej - mówi dyrektor. Wyjaśnia, że były własnością króla Augusta II, który oczywiście je wywiózł z Polski.
Prof. Andrzej Betlej zwraca uwagę, że proces konserwacji namiotów i to nie wszystkich trwał kilkanaście lat. - Mamy na Zamku siedem namiotów, a prezentujemy trzy i pół namiotu –-podkreśla. Wystawa namiotów uzupełniana jest dziełami sztuki Orientu. Są również militaria, a wśród nich arcyciekawy obiekt w postaci tzw. głowni szabli Kara Mustafy.
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Jankowska
Goście: prof. Krzysztof Meissner (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 19.07
ag