Znaleźli wrak zatopionego "Karlsruhe". Co znajduje się na pokładzie?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 20:24
Przez rok ekipa nurków z Baltictech - pod kierunkiem Tomasza Stachury - poszukiwała na dnie Bałtyku wraku "Karlsruhe". Parowiec ten jako jeden z ostatnich ewakuował Niemców z Prus Wschodnich i podobnie jak słynne trzy inne słynne jednostki: Gustloff, Steuben i Goya został zatopiony przez Rosjan.
Poszukiwania wraku Karlsruhe
Poszukiwania wraku "Karlsruhe"Foto: Tomasz Stachura

"Karlsruhe" w pośpiechu opuszczał Królewiec, bowiem Armia Czerwona atakowała już miasto. Na jego pokładzie schronienie znalazło prawie 900 uchodźców oraz 150 żołnierzy. Na statek załadowano także pokaźny transport  - kilkadziesiąt skrzyń z nieznaną zawartością.

Nurkowie zlokalizowali wrak kilkadziesiąt kilometrów na północ od Ustki. Spoczywa na głębokości 88 m. Odkrywcy zajrzeli do ładowni i widzieli tam pokryte mułem skrzynie. Co zawierają? Zapewne cenne z historycznego punktu widzenia artefakty. Ale nie można również wykluczyć, że znajduje się tam... Bursztynowa Komnata. Choć szanse na to nie są duże, to jednak pewne fakty uwiarygadniają tę hipotezę.

Naszym gościem będzie Tomasz Stachura - szef ekipy nurków Baltictech.

***

Na "Eurekę" w piątek (16.10) o godz. 19.07 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie tajemnice skrywają manuskrypty odkryte w Wielkim Meczecie?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 19:07
Niemal 50 lat temu, w czasie remontu Wielkiego Meczetu w Sanie, stolicy Jemenu, robotnicy niespodziewanie odkryli skrytkę, a w niej 12 tysięcy fragmentów kart i zwojów papirusowych. Znalezisko, spakowane do 20 worków po ziemniakach, czekało kolejne lata, by wreszcie doczekać się konserwacji i naukowej analizy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczny klasztor w technologii 3D. "Wirtualna Nubia"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 19:09
Jak przenieść się do wnętrza średniowiecznego klasztoru w Sudanie sprzed 1300 lat? Wystarczy wejść na portal "Wirtualna Nubia" stworzony przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki trójwymiarowym wizualizacjom zrekonstruowane cyfrowo budynki kompleksu monastycznego w Ghazali można zwiedzać, nie wychodząc z domu.
rozwiń zwiń