Problem, o którym się nie mówi. Zaczyna nam brakować piasku

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 19:09
Choć z pozoru wydaje się to niemożliwe, to jednak ekolodzy z niepokojem patrzą na zbyt intensywne wykorzystywanie tego naturalnego surowca. Piasek jest niezbędnym składnikiem betonu i szkła, ale nie każdy może być w tym procesie użyty. Ten z pustynnych rezerwuarów ma zbyt wygładzone ziarenka. A stanowi on aż 95 proc. światowych zasobów piasku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Capri23auto/pixabay

W PRL krążył dowcip, że gdyby na Saharze wprowadzić komunistyczną gospodarkę, to wkrótce zabrakłoby tam piasku. PRL nie ma już ponad 30 lat, a światu grozi brak czegoś tak wydawałoby się prostego i powszechnego jak piasek.


Posłuchaj
20:49 2020_10_15 19_09_06_PR1_EUREKA.mp3 Czy zabraknie nam piasku? (Eureka/Jedynka)

 

Najwięcej piasku zużywa budownictwo

Ponieważ do procesów technologicznych piach pustynny się nie nadaje, więc przemysł sięga po jego zasoby z rzek i mórz. Dr Monika Mętrak z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że największe ilości piasku pozyskanego spoza pustyń są zużywane w przemyśle budowlanym, głównie do produkcji betonu. Tylko w budownictwie zużywa się go w ilościach ocenianych na 50 mld ton rocznie. Takiego zużycia naturalne procesy erozji skał nie są jednak w stanie uzupełnić. Ceny piasku rosną, w wielu rejonach eksploatacja piasku odbywa się nielegalnie, niszczone są koryta rzeczne i morskie wybrzeża.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że piasek stosuje się też do produkcji szkła, silikonu, materiałów ściernych w ogrodnictwie, służy jako filtr wody. Piasek służy też do budowy sztucznych wysp i lądów np. w Dubaju czy Morzu Południowo-chińskim. Dlatego ceny piasku rosną.

Przyroda nie daje rady odtworzyc zasobów piasku

Dr Monika Mętrak podkreśla, że piasek jest surowcem odnawialnym i cały czas powstaje w procesach erozji. - Ale to są procesy długotrwałe - zaznacza. Współcześnie zużywa się więcej piasku, niż przyroda jest w stanie odtworzyć. Ponadto wydobycie, legalne, czy nielegalne, niszczy ekosystemy rzeczne, jeziorowe, czy morskie. - Są to bardzo poważne zniszczenia, które prowadzą do dewastacji całych ekosystemów, a dodatkowo negatywnie wpływa na ludzi mieszkający w pobliżu - mówi.

Kasia Gandor/Youtube

Naukowiec wyjaśnia, jaki wpływ na ekosystemy ma wydobywanie piasku z dna rzek. Ma to wpływ na właściwości wody, a w konsekwencji na organizmy żywe. Dlatego trzeba już myśleć o eliminowaniu piasku z przemysłu, głównie budowlanego. Konieczne jest właściwe planowanie i odejście od praktyki wykładania betonem co się tylko da. - To jest trudne, dlatego można szukać alternatywnych materiałów budowlanych - przyznaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Monika Mętrak (Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii UW)

Data emisji: 15.10.2020 r. 

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Pod wodami Oceanu Indyjskiego leży zatopiony kontynent

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 00:55
Piaski wyspy Mauritius skrywają sekret. Głęboko pod nimi znajduje się prastary kontynent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podziemny świat Wyspy Wielkanocnej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 19:51
Wyspa Wielkanocna znana jest przede wszystkim ze swoich zabytkowych posągów. Ale nie mniej intrygujący okazuje się jej podziemny świat. Od 10 lat ten świat dokumentują polscy badacze pod kierunkiem dra Macieja Sobczyka z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW. O tym, co dzięki badaniom wiemy już o Wyspie Wielkanocnej dr Maciej Sobczyk mówił w "Eurece".
rozwiń zwiń