Polskie skrzydła na niebie nad Anglią

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 06:52
"Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam" - autorem tej opinii jest Hugh Dowding, naczelny dowódca RAF-u - królewskich sił powietrznych w czasie bitwy o Anglię.
Piloci Dywizjonu 303. Od lewej PO Ferić, FLt Kent, FO Grzeszczak, PO Radomski, PO Zumbach, PO Łukuciewski, FO Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. Szaposznikow
Piloci Dywizjonu 303. Od lewej P/O Ferić, F/Lt Kent, F/O Grzeszczak, P/O Radomski, P/O Zumbach, P/O Łukuciewski, F/O Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. SzaposznikowFoto: Royal Air Force official photographer/Imperial War Museums/domena publiczna

Rok 2020 to rok 80. rocznicy bitwy o Anglię, największego starcia lotnictwa wojskowego w historii, czyli walk RAF-u z niemiecką Luftwaffe, ze znaczącym udziałem pilotów polskich. Do historii przeszło stwierdzenie dziennikarki amerykańskiej, Dorothy Thompson: "Polacy są samą odwagą. Są straszni". 

bitwa o Anglię1200.jpg
Polscy Lotnicy. Bitwa o Anglię - serwis specjalny

Większość historyków przyjmuje 10 lipca 1940 roku za początek bitwy o Anglię, a 31 października tegoż roku za jej koniec. W audycji podsumujemy udział Polaków w tym powietrznym starciu, a z nagrań archiwalnych posłuchamy fragmentów wspomnień niektórych z nich.

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (27.10) po godz. 19.00 zaprasza Dorota Truszczak.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna światów, czyli Bitwa Warszawska 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 21:00
"Spiesz bronić twą matkę, żonę, dzieci", i dalej, mniejszymi literami: "Kto ten plakat niszczy lub zdziera, kto pozwala, aby leżał nie naklejony, ten łączy się z wrogiem" – afisz tej treści zachęcał Polaków do podjęcia walki z sowieckim agresorem w 1920 roku, w trwającej od kilkunastu miesięcy wojnie polsko-bolszewickiej, później nazywanej także wojną o Europę, która zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowice stały się Stalinogrodem. "Szok, zaskoczenie, zdziwienie wśród mieszkańców"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 21:15
"Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice" - ten zaskakujący komunikat wydostał się z megafonów miejscowego dworca wieczorem 8 marca 1953 roku. Katowice były Stalinogrodem do październikowej odwilży roku 1956. Dlaczego to miasto spotkała zmiana nazwy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Materiały organów bezpieczeństwa. Kto może być w ich posiadaniu?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:20
Nawet osiem lat więzienia grozi mieszkańcowi Warszawy, który próbował sprzedać w internecie niemieckie dokumenty z czasów II wojny światowej. Dokumenty te zabezpieczyła policja, a prokuratorzy IPN wszczęli śledztwo. Jakie dokumenty należy przekazywać do IPN?
rozwiń zwiń