Polskie skrzydła na niebie nad Anglią

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 19:10
"Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich bezprzykładne bohaterstwo, wahałbym się twierdzić, że wynik bitwy byłby taki sam" - autorem tej opinii jest Hugh Dowding, naczelny dowódca RAF-u - królewskich sił powietrznych w czasie bitwy o Anglię.
Piloci Dywizjonu 303. Od lewej PO Ferić, FLt Kent, FO Grzeszczak, PO Radomski, PO Zumbach, PO Łukuciewski, FO Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. Szaposznikow
Piloci Dywizjonu 303. Od lewej P/O Ferić, F/Lt Kent, F/O Grzeszczak, P/O Radomski, P/O Zumbach, P/O Łukuciewski, F/O Henneberg, Sgt. Rogowski, Sgt. SzaposznikowFoto: Royal Air Force official photographer/Imperial War Museums/domena publiczna

Rok 2020 to rok 80. rocznicy bitwy o Anglię, największego starcia lotnictwa wojskowego w historii, czyli walk RAF-u z niemiecką Luftwaffe, ze znaczącym udziałem pilotów polskich. Do historii przeszło stwierdzenie dziennikarki amerykańskiej, Dorothy Thompson: "Polacy są samą odwagą. Są straszni".

Samolot Supermarine Spitfire w barwach 316 Dywizjonu Myśliwskiego. Serwis specjalny Bitwa o Anglię

Większość historyków przyjmuje 10 lipca 1940 roku za początek bitwy o Anglię, a 31 października tegoż roku za jej koniec. Artur Kolęda z IPN przypomina, że po klęsce Francji Wielka Brytania była jedynym nieokupowanym krajem w Europie walczącym z Niemcami. Dlatego, żeby niemieckie formacje mogły dokonać desantu morskiego na Wyspy Brytyjskie musiało zostać zniszczone brytyjskie lotnictwo.

Posłuchaj
19:50 2020_10_27 19_09_25_PR1_EUREKA.mp3 Polacy w bitwie o Anglię (Eureka/Jedynka)

 

W składzie sił brytyjskich walczyły cztery polskie dywizjony - bombowe 300 i 301 oraz myśliwskie 302 i 303, a także około 80 polskich lotników w dywizjonach brytyjskich. - W sumie było to 147 lotników myśliwskich i 124 lotników bombowych - mówi historyk. Podkreśla, że dywizjony polskie weszły do walki w drugiej, decydującej fazie bitwy o Anglię. Wcześniej Polacy latali w składzie dywizjonów brytyjskich.

Bitwa o Anglię IPN.pdf

Dywizjon 303, który miał czwartą pozycję jeśli chodzi o liczbę zestrzeleń w siłach brytyjskich, trafienia te uzyskał zaledwie w kilkanaście dni. Artur Kolęda podkreśla, że Polacy dopiero kiedy mieli do dyspozycji samoloty Spitfire i Hurricane, na których mogli nawiązać równorzędną walkę z Niemcami pokazali, co potrafią. Wskazuje, że natężenie walk było tak duże, że średnia długość życia pilota w jednostce wynosiła dwa tygodnie.

W audycji można również posłuchać nagrań archiwalnych niektórych polskich pilotów.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Artur Kolęda (Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 27.10.2020 

Godzina emisji: 19.09

ag

Czytaj także

Wojna światów, czyli Bitwa Warszawska 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 21:00
"Spiesz bronić twą matkę, żonę, dzieci", i dalej, mniejszymi literami: "Kto ten plakat niszczy lub zdziera, kto pozwala, aby leżał nie naklejony, ten łączy się z wrogiem" – afisz tej treści zachęcał Polaków do podjęcia walki z sowieckim agresorem w 1920 roku, w trwającej od kilkunastu miesięcy wojnie polsko-bolszewickiej, później nazywanej także wojną o Europę, która zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowice stały się Stalinogrodem. "Szok, zaskoczenie, zdziwienie wśród mieszkańców"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 21:15
"Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice" - ten zaskakujący komunikat wydostał się z megafonów miejscowego dworca wieczorem 8 marca 1953 roku. Katowice były Stalinogrodem do październikowej odwilży roku 1956. Dlaczego to miasto spotkała zmiana nazwy? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Materiały organów bezpieczeństwa. Kto może być w ich posiadaniu?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:20
Nawet osiem lat więzienia grozi mieszkańcowi Warszawy, który próbował sprzedać w internecie niemieckie dokumenty z czasów II wojny światowej. Dokumenty te zabezpieczyła policja, a prokuratorzy IPN wszczęli śledztwo. Jakie dokumenty należy przekazywać do IPN?
rozwiń zwiń