To jeden z najgroźniejszych nowotworów. "Palenie jest jego główną przyczyną"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 21:20
Rak płuca jest obecnie jednym z najczęstszych nowotworów. Mimo że lekarze podkreślają, jak ważna jest profilaktyka, ciągle nie jest ona odpowiednio wprowadzana w nasze życie. - Im więcej wiemy o pacjencie i jego chorobie nowotworowej, tym lepsza leczenie możemy zastosować - mówi dr n. med. Izabela Chmielewska z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

Posłuchaj
22:03 2020_11_05 19_08_51_PR1_Eureka.mp3 Rak płuca - jeden z najgroźniejszych nowotworów (Jedynka/Eureka)

Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym w Polsce i pierwszą przyczyną zgonów onkologicznych. Szacuje się, że na tę chorobę umiera rocznie ponad 20 tys. osób. W ramach Narodowej Strategii Onkologicznej podjęto działania, które mają zwiększyć szanse na przeżycie pacjentów z chorobą nowotworową. Profilaktyka, diagnostyka i szybsza terapia onkologiczna wyznaczają kierunek poprawy leczenia chorych.

Źródło: ProchenkoPawel/Rak płuc - kampania społeczna

Około 90 proc. pacjentów pali(ło)

- Niestety rak płuca jest swoistą epidemią dzisiejszych czasów, oczywiście mówiąc w zakresie dziesiątek lat. Jest to głównie związane z rozpowszechnianiem palenia tytoniu i powszechnym dostępem do wyrobów tytoniowych. Około 90 proc. moich pacjentów, to palacze lub byli palacze. Wyjątkowo spotyka się osoby, której do tej pory nie paliły. Palenie tytoniu pozostaje więc największym problemem i główną przyczyny raka płuca - wyjaśnia dr n. med. Izabela Chmielewska.

Ekspert Jedynki wskazuje, że na baczności muszą się mieć także palacze papierosów elektrycznych z tzw. liquidami. Mniejszą rolę odgrywają czynniki środowiskowe, jednakże również mają znaczenie. - Zwłaszcza w połączeniu z paleniem tytoniu i chorobami przewlekłymi, które powstają na podłożu palenia tytoniu, takim jak astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy włóknienie płuc - dodaje.

Inne czynniki?

Warto zwracać uwagę na stężenie radonu, który jest naturalnym gazem znajdującym się w ziemi i ze względu na to, że jest cięższy od powietrza, zajmuje niższe pomieszczenia. Dlatego szczególnie narażone są na niego dzieci, w związku z tym trzeba pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywają najmłodsi.

- Jeżeli chodzi o zapobieganie chorobie nowotworowej, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby chronić młode społeczeństwo przed zaczynaniem palenia. Doskonale wszyscy wiemy, że im wcześniej rozpoczynam nałóg palenia, tym jest to gorsze - tłumaczy mówi dr n. med. Izabela Chmielewska.

Zdarzają się również zawody, gdzie istnieje czynnik ryzyka zachorowania na raka płuc. Są to profesje, w których mamy do czynienia z działaniami toksycznych substancji.

- Górnicy, ślusarze, mechanicy czy osoby mające kontakt z chemikaliami to również zawody narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia raka płuca. Musimy w tym przypadku pamiętać o współdziałaniu palenia tytoniu z tymi substancjami. Jeżeli ktoś pracuje w takim zawodzie, to na pewno nie powinien palić tytoniu - twierdzi gość Jedynki.

Audycja została zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: dr n. med. Izabela Chmielewska (Klinika Pneumonologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie)

Data emisji: 5.11.2020 

Godzina emisji: 19.08

DS

Czytaj także

Jeden z najczęstszych nowotworów - rak jelita grubego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 21:20
Obecnie w Polsce rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym. Dzięki wieloletniej pracy naukowców wiemy jednak, że w Europie można byłoby uniknąć nawet połowy obserwowanych zachorowań na nowotwory. Jak powinniśmy zadbać o nasze zdrowie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak płuca. "Przed nowotworem paliłem bardzo dużo papierosów"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 18:30
Szybka diagnostyka jest ważna przy każdym nowotworze złośliwym i przede wszystkim w przypadku raka płuca. - W większości jest wykrywany jak już za późno, ponieważ płuca nie bolą - mówi Jerzy Wójcik, który przez 8 lat walczył z tą chorobą.
rozwiń zwiń