Penetrowali dno duńskiego jeziora. Odnaleźli uzbrojenie wikingów?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 19:11
W skandynawskich jeziorach topiono niegdyś broń zdobytą na wrogach. O tym rytuale archeolodzy wiedzą od dawna, ale wciąż stosunkowo niewiele zbiorników wodnych zostało pod tym kątem przebadanych. Próbują to nadrobić nasi specjaliści, którzy 2 miesiące temu penetrowali dno Hammerso - największego jeziora duńskiego Bornholmu. 
Nurek z grotem dzidy
Nurek z grotem dzidy Foto: Bartosz Kontny

U schyłku starożytności Bornholm zamieszkiwało germańskie plemię Burgundów, natomiast później osiedlili się tam wikingowie. Czy naszym archeologom podwodnym udało się natrafić na artefakty i uzbrojenie z tych czasów?

Posłuchaj

18:24 Eureka 6-11-2020.mp3 Polscy archeolodzy na Bornholmie (Eureka/Jedynka)

Bornholm, to należąca do Danii wyspa na południowo-zachodnim Bałtyku. Znajduje się tam kilka jezior, w tym największe Hammerso. Penetrowali je polscy archeolodzy.

Dr hab. Bartosz Kontny wyjaśnia, że pomysł badania jezior na Bonrholmie zrodził się w wyniku odkryć archeologicznych w Polsce, gdzie w Czaszkowie natrafiono na miejsce rytualne, w którym składano broń zdobytą na przeciwniku. Broń znajdowała się w wyschniętym jeziorze na Mazurach. W innym miejscu, w Lubanowie archeolodzy cały czas znajdują pod wodą broń, prawdopodobnie zdobytą na przeciwniku i datowana na I, II i III wiek. - Ten zwyczaj był kultywowany w późniejszych czasach przez ludność słowiańską w Średniowieczu - mówi naukowiec.

Karlsruhe FREE 1200.jpg
Znaleźli wrak zatopionego "Karlsruhe". Czy w ładowniach jest Bursztynowa Komnata?

Grot strzały Wikingów Grot strzały Wikingów

Wyjaśnia, że skoro w Polsce znaleziono broń w jeziorach, to dlaczego nie spróbować na Bornholmie, gdzie były już takie znaleziska. Próbowano poszukiwań w kilku jeziorach, ale jedynie w Hammerso warunki pozwalały na nurkowanie. I już w 2019 roku znaleziono grot ze skrzydełkami. W tym roku polska ekipa powróciła w to miejsce.

Przy pomocy sonaru wytypowano kilka miejsc do poszukiwań. Dr Bartosz Kontny opowiada, że miejsca te okazały się w efekcie mało ciekawe dla archeologów, ale pomiędzy nimi natrafiono na kilka grotów do kuszy. - One wstępnie zostały datowane na XIII, XIV wiek, czyli Średniowiecze - mów gość Programu 1 Polskiego Radia. To broń Bałtów, którzy prawdopodobnie najechali wyspę i coś im się nie powiodło.

Archeolog wyjaśnia, jaki ludy zamieszkiwały Bornholm w 1. tysiącleciu. liczy też, że Polacy będą tam szukać również nieodkrytego do tej pory portu. - A to by była rewelacja, bo w porcie są zabudowania, zatopione statki i przedmioty luzem - mówi.

O tym, co wydobyli z wód jeziora Hammerso, opowie dr hab. Bartosz Kontny z Wydziału Archeologii UW, kierownik naszej misji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Bartosz Kontny (Wydział Archeologii UW, kierownik polskiej misji na Bornholmie)

Data emisji: 6.11.2020 

Godzina emisji: 19.11

ag


Czytaj także

Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowe okoliczności, które opóźniły chrzest Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 00:01
- Przelot komety w IX wieku musiał wywołać niesłychane niepokoje w krajach skandynawskich i podburzył osoby przeciwne chrześcijaństwu - mówi archeolog, prof. Władysław Duczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faraon założył to miasto, żeby sprowadzać słonie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 21:40
W III wieku p.n.e. faraon Ptolemeusz II założył w Egipcie nad Morzem Czerwonym port przeładunkowy, który nazwał Berenike. Jego ruiny od 2008 roku bada amerykańsko-polska ekspedycja. Jakie odkrycia przyniósł tegoroczny sezon wykopaliskowy?
rozwiń zwiń